Düşüş Trendine Ayak Uydurdu: NFT Piyasası Eriyor!

27

Daha geniş kripto para piyasasının 1 trilyon doların altına düşmesi sonrasında, NFT (Non Fungible Token) piyasasının da büyük bir darbe aldığı görülüyor.

Düşüşlerden NFT piyasası da darbe aldı

Bloomberg tarafından açıklanan rapora göre, NFT projelerinin performansını izleyen ve her bir NFT projesinin dolaşımdaki arzına göre planlayan NFT Endeksi 13 Haziran Pazartesi günü yüzde 23 oranında düzeltildiği belirtildi. Ünlüler tarafında da favori olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonu, Pazartesi günü yaşanan kripto para piyasalarındaki çöküş sonrasında koleksiyona ait NFT’lerinin fiyatlarında yüzde 25 düşüş yaşandığı görüldü. BAYC NFT’lerinin son birkaç ayda her biri milyonlarca dolar karşılığında işlem gördüğünü düşünecek olursak eğer bu yaşanan düşüşün büyük olduğu görülmektedir.

 

 

Düşüş Trendine Ayak Uydurdu: NFT Piyasası Eriyor!

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Küresel makro düzenin, kripto para piyasalarındaki çöküşünün arkasındaki temel itici güçlerden biri olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta ABD TÜFE enflasyon verileri yüzde 8,6’yı aştı. Bunu kontrol etmek adına analistler, ABD Merkez Bankası’nın yakında faiz oranında 75 baz puanlık bir artış duyurmasını beklediklerini belirtiyorlar. Bu durumun ABD ekonomisi üzerinde genel olarak olumsuz bir etkisi olabileceği gibi, durgunluğa kayma şansı olabilme durumu da belirtiliyor.

‘’Düşük likiditeye rağmen tercih ediliyor’’

Kripto para piyasalarında ki yaşananlar gibi, NFT ekosistemi de bu hafta büyük bir krizle karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, NFT piyasalarında, genel kripto para piyasalarına kıyasla hala ili çekici bir alan olmaya devam ediyor.

Dünyaca takip edilen NFT projeleri, daha geniş piyasa düzeltmesine rağmen 2022 yılı genelinde önemli talep görmeye devam ettiği bildiriliyor. Bloomberg raporunda yer alan bilgilere göre:

Yatırımcılar, Bitcoin ve Ethereum gibi alım-satım işlemleri ile fiat para birimlerine dönüştürülebilir token’lara kıyasla düşük likiditelerine rağmen son altı ayda önemli NFT portföyleri oluşturuyorlar.

Bored Ape NFT sahiplerine uyarı tweeti

Bored Ape’in ana şirketi Yuga Labs adı ile tanınan kurucu ortağı Gordon Goner, sosyal medya hesaplarının, özellikle de Twitter’ın olası bir hacklenme durumuna karşı bir uyarı paylaşımında bulundu. Geçtiğimiz 12 Haziran Pazar günü Goner paylaştığı bir tweet’te şunları dile getiriyor:

Güvenliğimizi atlamak için Twitter’da bulunan bir iç kaynağı kullanarak yakında sosyal medya hesaplarımıza bir saldırı olabileceğine dair güvenilir bilgiler aldık. Twitter ile iletişime geçtik ve hesaplar üzerinde aktif izleyicileri olduğunu ve güvenliğin artırıldığını onayladılar. Kendimizi daha güvende hissediyoruz. Ancak lütfen herkes güvenliğini sağlasın. Ve unutmayın, sürpriz piyasalar olmayacak.

Bu ayın başlarında projeye saldıran hackerların Yuga Labs’in BAYC ve OtherSide Discord gruplarını ihlal etmeyi başardığı açıklandı. Kullanıcılardan 145’ten fazla ETH çaldıkları belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku