featured

Altın Rallisi ile Bitcoin Rallisi Birbiriyle Bağlantılı mı? Rekor Üstüne Rekorlar Geldi! Analist Açıkladı

Wolfe Research'un yeni analizine göre, Bitcoin ve altındaki son ralliler arasında dikkate değer bir bağlantı olabilir. Şirket, Bitcoin rallisinin başlangıçta 2023'ün sonunda mikroekonomik faktörlerle tetiklenen, ancak şimdi daha makroekonomik güdümlü altın rallisiyle birleştiğini savunuyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, Mart ayında %5.7’lik bir artış kaydederek son bir aydaki %6’lık kazancının büyük bir kısmını oluşturdu. Geçtiğimiz Cuma günü, art arda dört seans boyunca rekor seviyelere ulaşarak dikkat çekti. Benzer şekilde, Bitcoin de bu hafta rekor seviyelerde işlem gördü ve hem Salı hem de Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bitcoin, Mart ayında %8 artış kaydetti.

Bitcoin’in olumlu fiyat performansı, başlangıçta ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından kaynaklanan talep beklentilerine ve Nisan sonundaki Bitcoin yarılanmasının hemen ardından BTC’nin yaşayacağı fiyat şokuna dayanıyordu.

Wolfe’un baş ekonomisti Stephanie Roth, “Bitcoin için olumlu faktörler geçtiğimiz yıl boyunca sıralandı,” dedi ve ekledi:

“Bitcoin’in ilişkili olduğu hisse senetleri iyi performans gösterdi ve piyasa daha kolay bir FED’i fiyatlamaya başladı.”

Roth’a göre, Bitcoin rallisinin son katalizörü, spot ETF’lerin piyasaya sürülmesi ve yaklaşan yarılanma döngüsü olabilir. Ancak, analiste göre şimdi BTC, olumlu risk duyarlılığı ve likiditenin gevşemesiyle besleniyor gibi görünüyor. Bu faktörlerin analiste göre muhtemelen altının son dönemdeki gücüne de katkıda bulunuyor olması dikkat çekiyor.

Altın, genellikle güvenli bir liman varlığı ve enflasyondan korunma aracı olarak görülür, bu da birçok kişi tarafından “dijital altın” olarak anılan Bitcoin’e de atfedilir. Ancak Deutsche Bank’ta makro stratejist olan Marion Laboure, Bitcoin gibi altının da her zaman bu şekilde davranmadığını belirtiyor. Analist, “Çekirdek TÜFE ortalama %6,2 ve S&P 500 %11 düşerken, altın Mart’tan Kasım 2022’ye kadar %21 düştü” diyor.

Deutsche Bank ayrıca, Bitcoin’in bu hafta yeni zirvelere ulaşmasının bir nedeni olarak artan likiditeyi gösterdi ve analistlere göre ABD spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesi, rekor düzeyde fon girişleri ve Nisan ayındaki yarılanma ile birlikte bunu yapmaya devam edecek.

Laboure, “Hazine getirileri düştükçe daha fazla yatırımcı muhtemelen daha yüksek getirili alternatif varlıklar arayacaktır” diyor ve ekliyor:

“Kripto paralar gibi geleneksel olmayan yatırım sınıflarına yönelik bu sermaye akışı, dijital para fiyatlarında süregelen yükselişi daha da destekleyebilir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Rallisi ile Bitcoin Rallisi Birbiriyle Bağlantılı mı? Rekor Üstüne Rekorlar Geldi! Analist Açıkladı