Bitcoin ve Altın

Bitcoin vs Altın: Bitcoin mi Altın mı? Hangisi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, 4000 yıldır dünyanın tanınan değer deposu olarak hüküm sürüyor. Mısır firavunlarının zenginliğini korumak için kullanımından, modern tonoz çatılara kadar medeniyetin üzerine inşa edilmesine kadar birçok noktada sağlam bir para, değer deposu olmuştur.

En azından şimdiye kadar.

Artık yeni bir para, yeni bir değer deposu var; Bitcoin.

Bitcoin mi Altın mı?

Yeni Bir Para Türü: Bitcoin

Yaşam kodu, başlangıcında bir organizmaya yazılır. Satoshi, şimdiye kadar yaratılmış en iyi para olması için Bitcoin’in DNA’sını veya genetik kodunu (bilgisayar kodu) dikkatle tasarladı. Bitcoin’in kodunu, hücresel işlevin organizasyonunu ve koordinasyonunu teşvik etmek için yazılmış talimatları temsil ediyor olarak düşünebiliriz.

Bu genetik kod, görünebilen veya görünmeyen özelliklerle (bir organizmanın özellikleri) kendini göstermektedir.

Biyolojide özellik/karakter bir organizmanın özelliğidir. Charles Darwin’in doğal seçilim yoluyla evrim teorisine göre, türlerinin diğer üyelerine kıyasla çevrelerine daha iyi uyum sağlamalarını sağlayan özelliklere sahip olan canlıların hayatta kalma, çoğalma ve genlerinin çoğunu bir sonraki nesle geçirme olasılıkları daha yüksektir.

Para da farklı değil. Paranın hayatta kalmasını ve gelişmesini sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Bitcoin, öncüllerinden çok daha üstün özelliklere sahip yeni bir türdür.

Az Bulunurluk: Ne Kadarlık Bir Arz Söz Konusu ve Gelecekte Ne Kadarı Olacak?

Altın söz konusu olduğunda, ne kadar altın çıkarıldığını ve ne kadar altın çıkarılacağını da tam olarak bilmiyoruz. Okyanuslarda ve asteroitlerde büyük miktarlarda altın olduğunu biliyoruz. Sadece bir asteroit (Psyche) çeşitli metallere sahiptir ve 10.000 katrilyon dolar değerindedir. Kolaylıkla görebileceğimiz gibi, altının öngörülebilir kıtlığı oldukça zayıftır.

Bitcoin’de ise herkesin ev bilgisayarıyla denetleyebileceği kesin bir arz ölçümüne sahibiz: 21.000.000 adet.

Doğrulanabilirlik: Gerçek Olduğuna Güvenebilir misiniz?

Altını güvenilir bir şekilde doğrulamak için pahalı makinelere, araçlara ihtiyaç duyulmaktadır (genellikle ultrason ve diğer sensörler). Bununla birlikte, Çin’de bakırın altınla kaplanmış 83 ton sahte altının (2.8 milyar dolar değerinde) bulunduğu örneği göz önüne alındığında, hala doğrulama sorunlarının yaşandığı görülmektedir.

Bitcoin’in arzı, şimdiye kadar yapılan her bir işlem ve yeni işlemler, bir Bitcoin düğümü (node) çalıştırılan basit bir kişisel bilgisayar kullanılarak kolayca doğrulanabilir.

Bölünebilirlik: Ne Kadarlık Parçalara Bölebilirsiniz?

Altın daha küçük parçalara bölünebilir ancak işlemden önce kesilmeleri, parçalanmaları gerekmektedir ve bu süreç oldukça maliyetlidir.

1 Bitcoin, “Satoshi” olarak adlandırılan 1/100.000.000 parçaya bölünebilir ve daha önce de belirtildiği gibi, kişisel bir bilgisayar ile Satoshi’lerin doğruluğu kolayca sağlanabilir.

Taşınabilirlik: Onu Taşıyabilir misin?

Altın son derece ağırdır ve fiziksel olarak hareket etmesi zordur. En önemlisi ise dijital değildir ve onunla internette işlem yapamazsınız.

Almanya yakın zaman önce 31 milyar dolar veya 743 ton altın rezervini, 9.3 milyon dolarlık bir maliyetle 5 yıl süren Paris ve NYC’den geri gönderdi. Taşıma süreci tek kelimeyle çılgıncaydı:

  • Altınlar büyük bir maliyetle Frankfurt’a uçakla taşındı,
  • Kayda değer miktarda taşınamayacak kadar ağır oldukları için karayolu ulaşımından kaçınıldı,
  • Avukatlar, taşıma/transfer sırasında birçok sözleşme doldurmak zorunda kaldı (sadece kaybolması veya çalınması durumuna karşı). Birçok sigortacı, kıymetli metal yerine yalnızca dolar olarak ödeme alır ve eğer altın fiyatı, imzalanan sözleşme ile altın külçelerinin Bundesbank’ın kasalarına güvenli bir şekilde ulaştığı süreçte altının fiyatı yükselecek olsaydı merkez bankası daha çok para ödemek zorunda kalacaktı,
  • Tüm altın külçelerinin saflığı değerlendirmek için x-ray makineleri ve diğer teknikleri kullanan 5-8 kişilik bir ekip tarafından incelenmesi gerekti.

Bitcoin’in taşınması, transferi ise minimum enerji tüketimi ve işlemlerin onaylanmasına olan güveninize bağlı olarak 10-60 dakika sürmektedir. Son olarak, altın internette asla dijital formatta var olmayacak.

Depolama: Güvenli Bir Şekilde Saklayabilir misiniz?

Altın, güvenlikler ve güvenlik ekipmanları ile büyük kasalarda saklamaktadır. Taşınırken ekstra sigorta ve özel güvenlik sözleşmesi yapılmalıdır.

Bitcoin, 50 dolarlık küçük bir donanım cihazı kullanılarak güvenli bir şekilde güvenle taşınabilir, saklanabilir, bir kağıt parçası veya metal plaka üzerine yazılabilir.

Kısacası Bitcoin, paranın doruk noktasıdır.

Bitcoin, istisnai genetik kodu ve bu kodun üstün özellikler biçiminde tezahürü çevresi için mükemmel bir şekilde geliştirilmiştir.

Bitcoin, paranın zirve noktasıdır ve varlığı, altının yok oluşunun habercisidir.

Bitcoin vs Altın: Bitcoin mi Altın mı? Hangisi?