Altcoin Nedir?
Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin kısaca Bitcoin dışında kalan büyün coinlere verilen isimdir. Binlerce altcoin olmasının yanı sıra aralarında oldukça poplüer olan altcoinler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak, Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Cardano’yu (ADA) sıralayabiliriz. Bu yazımızda kriptoarena.com olarak, altcoin nedir, altcoin kullanım alanları nelerdir, altcoinler nasıl alınır, amaçları nedir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Altcoin Nedir?

Altcoinler BTC’ye alternatif olarak sunulmaya çalışılan kripto para birimleri olarak piyasaya çıkmıştır. Genel olarak, BTC’den daha iyi bir kripto para birimi sunma çabası olarak geliştirilirler. Büyük çoğunluğu Bilgisayar programcıları tarafından geliştirilmiştir. Raporlara ve analiz firmalarına göre, bazıları hız ve işlem ücretleri açısından BTC’ye göre çok daha iyi bir performansı sergiler. Altcoinler, kullanıldıkları algoritmalara göre değişik özelliklere sahiptir. Genel olarak proje kapsamında proje yönetiminde de kullanılmaktadırlar.

Altcoinlerin Amacı Nedir?

Altcoinlerin amacı ilk olarak, Bitcoin’e alternatif olmaktır. Ayrıca ilk çıkan kripto para biriminden esinlenerek tasarlatılmışlardır. Genel olarak BTC’de teknik olarak hata olduğu düşünülen alanlara yönelmeyi tercih ederler. Bulunan kusurları geliştirerek bir kripto para birimi geliştirmek amacıyla yaratılmaktadır. Bu kapsamda altcoinler BTC’den daha geniş özelliklere sahiplerdir. Ancak hepsinin esinlendiği coin Bitcoin’dir. Bitcoin ilk piyasaya çıktığında örneği bulunmamaktaydı. Altcoinler ise yıllar içerisinde sektörde oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlanma avantajına sahiptirler. Bu sebeple Bitcoin’de olmayan birçok şey altcoinlerde bulunur.

Altcoin Nasıl Alınır?

Altcoin almak için internet üzerinden erişim sağlanılabilen kripto para borsalarına üye olmak gerekmektedir. İlk olarak hesap açılışı yapılır. Ardından burada otomatik bir sanal cüzdan oluşur. Oluşan sanal cüzdana para transferi gerçekleştirilir. Son olarak istenilen altcoin için alım emrinin verilmesi gerekmektedir. Bu işlemler için genel olarak, kripto para borsa platformlarının ana sayfa bölümünde bulunan kayıt ol sekmesiyle platforma dahil olunur. İşlem ile ekrana gelen tabloya, talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri yazılarak, hesap açılış onayı alınır. Daha sonra para yatırma işlemi için ilgili sekmeye gidilmelidir. Genelde bir banka hesabı üzerinden bu alana belirli miktarda para transferi gerçekleştirilmektedir.

Altcoinlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Altcoinler, aklınıza gelebilecek her alanda kullanılmaktadır. Zaman içerisinde gelişen teknolojiyle beraber bu coinlerin sayısı artış yaşamaktadır. Ancak her coin projesi maalesef güvenilir değildir. Teknoloji geliştikçe dolandırıcılık sistemleri de gelişmeye devam eder. Bu kapsamda sahte vaatlerle birçok proje kısa süre içerisinde piyasadan silinmiştir.

Altcoinler gizlilikten, işlem hızlarına kadar birçok alanda kullanılmakta olup, gelişen pazarla beraber oluşan ihtiyaç boşluklarını doldurmaktadır. Projeler genel olarak sektörün yaşadığı sorunlara odaklanılarak tasarlatılmaktadır. Her proje kendi içerisinde bir alana hizmet etmektedir. Meme olarak adlandırılan altcoinler bile son dönemde kullanım alanlarını arttırmıştır. Blockchain teknolojisinin yayılmasıyla beraber, bu coinlerin kullanım alanları fazlasıyla artacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altcoin Nedir?