BTC, ABD Enflasyon Açıklaması Ardından Hızla Düştü! Sırada Ne Var

31

Bitcoin (BTC), ABD TÜFE daralma beklentilerinin aksine Mayıs ayında genişlediğini gösteren açıklamasından sonra dakikalar içinde 1.5 düştü.

ABD enflasyonu dizginlenemiyor, BTC düşüş ivmesi devam ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ABD tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) daralma beklentilerinin aksine Mayıs ayında genişlediğini gösteren açıklamasından birkaç dakika sonra yaklaşık yüzde 1.5 düştü. BTC şu anda 30 bin dolar seviyelerinin altında işlem görüyor ve daha da düşme potansiyeli var. En kötü senaryo, BTC’nin kısa vadede 15 bin dolar seviyelerine kadar düşebileceğini tahmin ediliyor. Yüksek ABD enflasyonu şimdi Federal Rezerv tarafından daha keskin faiz artırımlarına işaret ediyor ve risk odaklı piyasalar için daha fazla düşüş anlamına geliyor.

BTC, ABD Enflasyon Açıklaması Ardından Hızla Düştü! Sırada Ne Var

Enflasyon için en çok izlenen gösterge olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6 artarak Nisan ayındaki yüzde 8,3’ten yüzde 8,2’ye gerileyeceği yönündeki beklentilerin üzerine çıktı. Gıda ve enerji maliyetlerini ortadan kaldıran çekirdek TÜFE, Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 6 artarak Nisan ayındaki yüzde 6,2’lik orandan düşüş gösterdi ancak yüzde 5,9’luk beklentilerin üzerinde kaldı. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, aylık bazda TÜFE, Mayıs ayında yüzde 0,7’lik kazanç beklentilerinin önünde ve Nisan ayındaki yüzde 0,3’lük artışın üç katından fazla artarak yüzde 1 arttı. Çekirdek faiz oranı Mayıs ayında yüzde 0,6 artarak Nisan ayına göre sabit kaldı, ancak yüzde 0,5 beklentilerinden daha yüksek oldu.

Altcoin piyasası da yüksek faiz oranlarından etkileniyor

Fiyatlar genel olarak yükseldi, evler, yakıt ve gıda enflasyona en büyük katkıda bulunanlar oldu. Veriler, Rusya-Ukrayna savaşının zincirleme etkilerinin yanı sıra COVID-19 salgını nedeniyle son iki yıllık kolay para politikasının bir karışımını temsil ediyor. Şimdi bu, Fed’in yüksek fiyatlarla mücadele etmek için faiz oranlarını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. CME Group’tan gelen veriler, yatırımcıların yüzde 95,7’sinin Fed’in gelecek haftaki toplantısında 125 ila 150 baz puanlık bir artışla fiyatlandığını gösteriyor.

BTC, ABD Enflasyon Açıklaması Ardından Hızla Düştü! Sırada Ne Var

Fed, Mayıs ayında faiz oranlarını 50 bps artırmıştı. Bu bile BTC’nin yüzde 10’un üzerinde düşmesine neden oldu. Yükselen enflasyon ve faiz oranlarıyla, ABD ekonomisi BTC ve kripto piyasası için daha fazla soruna işaret eden bir durgunluk içinde olabilir. BTC’nin ABD teknoloji hisseleriyle olan yakın bağlantısı göz önüne alındığında, token önümüzdeki günlerde daha fazla düşüş yaşayacak gibi görünüyor. Yükselen faiz oranları ve yüksek Hazine getirileri teknoloji hisselerine ve dolayısıyla BTC’ye zarar veriyor. BTC’deki zayıflığın da kripto piyasasına yansıması bekleniyor. Çoğu altcoin, enflasyon açıklamasından sonraki gün için de negatife döndü ve BTC’deki kayıpları yansıttı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku