İşte Bu Hafta Kripto Para Piyasasını Etkileyecek 3 Faktör!

58

Kripto para birimlerinin fiyatları devasa düşüşler yaşamaya devam ederken, makro baskılar Bitcoin (BTC) fiyatını 24 saat içinde yaklaşık yüzde 12 aşağı çekti. Bitcoin fiyatı, Aralık 2020’den bu yana en düşük haftalık kapanışını görürken düşüş ivmesinin artmasıyla haftaya başladı.Makro gerilimler bu hafta da devam ediyor. Fed, enflasyon rakamlarından bu yana ilk resmi politika faizi güncellemesini yapacak. Peki, bu hafta piyasa tetikleyicileri neler olacak?

Celsius “çöküşü” derinleşirken, Fed politika faizi güncellemesi 40 yıllık rekora yaklaşıyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Blockchain protokolü Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) tokenlerinde yaşanan fiyasko, hafta sonu FinTech platformu Celsius ve CEL token’inde benzer bir durum yaşanmasıyla moral bozdu. Gün içinde dolar bazında yüzde 40 değer kaybeden CEL, Celsius’un “likiditeyi stabilize etmek” için para çekme ve transferleri tamamen durdurma kararından zarar gördü. Protokolün 13 Haziran’da yayımlanan blog yazısında şu sözlere yer verildi:

Sıra dışı piyasa koşulları nedeniyle, Celsius’un hesaplar arasındaki para çekme, takas ve transferleri duraklattığını duyuruyoruz. Celsius’u yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi konuma getirmek için bugün bu eylemi uyguluyoruz

İşte Bu Hafta Kripto Para Piyasasını Etkileyecek 3 Faktör!

Duruma tepki gösteren Bitcoin uzmanları, Terra fiyaskosunun ardından altcoin alanına zaten şüpheyle bakıyor. What is Money podcast’inin sunucusu Robert Breedlove, Twitter yorumlarında, “Celsius çökebilir ve beraberinde bir sürü müşteri parası da gidebilir” dedi. Bunun yanında, Fed politika faizi güncellemesi 40 yıllık rekora yaklaşıyor Zorlu makro koşulları göz önüne alındığında, Bitcoin’in ihtiyaç duyduğu son şey Terra fiyaskosuydu, ama gerçekleşti. Ne olursa olsun, Fed’in 15 Haziran’da başlayacak olan haziran ayı politika faizi toplantısına hazırlanırken kargaşa artıyor. 10 Haziran’daki yüzde 8,6’lık enflasyon verisinin ardından beklentiler, toplantının faiz oranlarını artırmayla sonuçlanacağı yönünde. Ne hisse senetleri ne de kripto varlıkları için hoş karşılanacak bir durum değil.

Dolar 20 yılın en yüksek seviyelerine meydan okurken, Kripto para piyasası olumsuz etkileniyor

Riskli varlıklar zarar görürken, ABD doları son iki yılda gücünün çoğunu kullandı. Makro koşullar neredeyse diğer tüm dünya para birimleri ve risk varlıklarını güvenli liman olmaktan uzaklara itti. Bu trend devam edecek gibi görünüyor. ABD doları endeksi (DXY), son haftalarda geri çekilmesine rağmen, şimdi yeniden güçlendi. Mayıs ayında görülen 105 dolaylarında geziniyor.

İşte Bu Hafta Kripto Para Piyasasını Etkileyecek 3 Faktör!

Bunlar 2002’den bu yana en yüksek dolar gücünü yansıtıyor ve yazının yazıldığı sırada zirveden sadece 0,5 puan uzaklıktaydı. Mart 2020’deki çapraz piyasa çöküşünden bu yana DXY gücü, BTC fiyat performansı için güvenilir bir ters gösterge haline geldi. Önemli bir trend değişikliği girene kadar, Bitcoin için görünüm satış tarafında kalabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku