Bitcoin Gerçekleşen Fiyatının Altına Geriledi: Ne Anlama Geliyor?

280

Hafta sonu başlayan satış dalgası yoğunlaşırken, Bitcoin (BTC) Mart 2020’den beri ilk kez gerçekleşen fiyatının altına geriledi.  Peki bu ne anlama geliyor? İşte detaylar…

Bitcoin gerçekleşen fiyatına tutunmaya çalışıyor

Bitcoin (BTC) Aralık 2020 ortalarından beri görülen en düşük seviyede seyrediyor olsa da, dip fiyat başka bir yer olabilir. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, hafta sonu başlayan satış dalgası yoğunlaşırken, veriler, , BTC/USD paritesinin Mart 2020’den beri ilk kez gerçekleşen fiyatının altına gerilediğini ortaya koyuyor. Bitcoin’in 23.400 dolar civarındaki gerçekleşen fiyatı (her bir Bitcoin’in en son hareket ettirildiği fiyatların ortalaması), düşük zaman çerçevelerinde ilk sağlam destek olarak görev alıyor. Olası dip seviyeler olarak da vurgulanan önceki destek seviyeleri çalışmadı ve Celsius’un çekimleri durdurması, enflasyon ve Fed’in parasal sıkılaşma politikası nedeniyle piyasa duyarlılığı satış baskısının devam edeceğine ağırlık veriyor.

Bitcoin Gerçekleşen Fiyatının Altına Geriledi: Ne Anlama Geliyor?

BTC/USD paritesinin makro dip seviyesinin neresi olacağı ise sıcak gündemlerden biri. Yatırımcı ve analistler, önemli bir düşüş senaryosunda ilk durağın 200 haftalık basit hareketli ortalama (200 SMA) olacağı konusunda hemfikir. 13 Haziran itibarıyla 22.370 dolarda yer alan 200 SMA, Bitcoin’in ömrü boyunca kilit bir destek seviyesi işlevi gördü ve bu seviyenin altına yalnızca kısa süreli iğneler atılarak inildi. Kendi yükseliş trendini hiç bozmayan 200 SMA, görülmesi halinde boğalara nefes alma fırsatı tanıyabilir.

Bu seviyeler kritik

Analist Josh Rager, bu seviyeden sekme yaşanacağının neredeyse kesin olduğunu söylerken, lider kripto paranın ayı piyasalarında tarihsel olarak yüzde 84’e kadar değer kaybettiğini de hatırlattı. Bu durum, 69 bin dolarda tepe yapan Bitcoin’in 11 bin dolara kadar gerilemesi anlamına geliyor. Yine de Rager, “Bu epey hasar verici olur. Fiyatın o kadar düşeceğini sanmıyorum. Yani bu boğa piyasasındaki bütün kazanımların silinmesi demek ve daha önce hiç böyle bir şey görmedik,” diye devam etti. Rager’a göre yatırımcılar, 2017 boğa piyasasının tepe noktası olan 20 bin dolar ve hemen altında yer alan 17 bin doları yakından izlemeli. Rekor fiyat seviyesinden itibaren yüzde 80’lik düşüşü temsil eden 14 bin dolar seviyesi de analiste göre ilgi gerektiren noktalardan biri.

bitcoin

13 Haziran’daki hızlı satışların nedeninin bir kısmı, yukarıdaki varlık ayarlı harcanmamış gerçekleşen fiyat dağıtım grafiğinde gösterildiği gibi 20.000 ila 27.000 dolar aralığında talep olmamasıydı. 30.000 dolar ve 40.000 dolar fiyat aralıklarına yakın yoğun bir talep olsa da, en düşük hacimlerden bazıları 20.000 ila 27.000 dolar arasında bulundu ve bu da BTC’nin fiyatı 13 Haziran’ın erken saatlerinde düştüğü için çok az destek bıraktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku