NFT Sahiplerinin Yarısından Fazlası Zararda! Ne Zaman Kar Alacaklar?

28

NFT alanların çoğu zararda olsa da, uzun vadede sağlıklı bir pazarın oluşacağına dair işaretler var. Araştırmaya göre sahiplerinin yarısından fazlası zararda. İşte ayrıntılar…

Yatırımcılar NFT yatırımlarından kazanç elde etmek istiyor

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, NFT’lerin artan popülaritesi ile birlikte, çoğu kişi bu varlıkları alım satım stratejisi olarak kullanmaya başladı. Yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yaklaşık yüzde 64’ü, NFT’leri satın almalarının arkasında yatan nedeni “para kazanmak” şeklinde açıkladı. Blockchain veri izleme yazılımı şirketi DEXterlab, Twitter’da mayıs ayının sonundan haziran ayının başlarına kadar süren, NFT ‘lerisatın alma alışkanlıkları hakkında bin 300’den fazla kişiyle anket yaptı. Çoğunluk NFT alım satım işleminden kazanç elde etmek istemesine rağmen, sonuçlara göre şu ana kadar yüzde 42’den az miktarı kar elde etti.

nft

NFT’leri satın almak için gösterilen ikinci neden, yaklaşık yüzde 15’lik kesimin de söylediği üzere bir topluluğun parçası olmak şeklinde açıklandı. DEXterlab, “İnsan, son derece sosyal bir varlıktır. Bu nedenle topluluğun parçası olma ve gösteriş yapma arzusu şaşırtıcı değil” diye yazdı. Ekip, yalnızca NFT sahiplerine özel etkinliklere erişim veya popüler NFT airdrop etkinlikleri gibi özel avantajların yanı sıra, aralarında ünlü yatırımcıların da bulunduğu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) başarısını vurguladı. BAYC gibi bazı NFT koleksiyonları genellikle taban fiyatları on veya yüz binlerce dolar olarak açıklansa da, katılımcıların neredeyse yarısı NFT’ler için yalnızca 50 ila 500 dolar arasında ödemek istiyor.

Yatırımcılar kar alabilmek için bir süre daha beklemeli

Şaşırtıcı bir şekilde ankete katılanların dörtte biri, NFT başına 2.000 dolardan fazla harcamaya hazır olduğunu söyledi. Geçtiğimiz 30 gün içinde CryptoPunks, Mutant Ape Yacht Club (MAYC), BAYC ve Moonbirds gibi en büyük NFT koleksiyonlarından bazılarında, taban fiyatlar veya piyasa değerleri yarıya indi. Buna rağmen bu koleksiyonlar, aynı dönemde en büyük NFT satışları konusunda listelerde üst sıralarda yer almaya devam etti. NFT fiyatları genel olarak düşmüş olsa da, ayı piyasasına meydan okuyan NFT örnekleri de yok değil. Son zamanlarda Goblintown adlı, yol haritası olmayan ücretsiz bir koleksiyon, listelerin zirvesinde yer aldı. O zamandan beri 30 gün boyunca üçüncü sırada kaldı ve yaklaşık 70 milyon dolarlık hacme ulaştı.

nft

Koleksiyonun taban fiyatı şu anda 3 Ethereum (ETH) ve şuan yaklaşık 3.750 dolar seviyesinde. Satılan en pahalı olan varlık, 1 Haziran’da net 77,7 ETH ile el değiştirdi. O sırada yaklaşık 151.000 dolar olarak hesaplanıyordu. Diğer verilere göre, NFT satın alımlarından kâr elde etmek için sağlıklı bir pazar ihtiyaç duyulduğu gözüküyor. Yakın tarihli bir DappRadar raporuna göre, NFT’lerin satış hacimleri, piyasa koşullarına rağmen geçen ay 3,7 milyar dolara ulaştı. Rapor ayrıca, Solana (SOL) NFT’lerinin ağ tarihindeki en yüksek işlem ayını kaydettiğini ve tüm pazarlarda 335 milyon dolarlık hacim oluşturduğunu ortaya koydu. Nisan ayına göre yüzde 13’lük bir büyüme söz konusu. NFT’ler kendileri için sağlam bir pazar meydana getirmeye devam ediyor ve yaygın olarak benimsenen ana akım varlıklardan. CoinGecko raporuna göre, NFT pazarının önümüzdeki iki yıl içinde 800 milyar dolardan fazla işleme imza atması yapması bekleniyor. Ancak birikim yapanların kar almak için biraz daha beklemesi gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku