Bitcoin Madencileri Stratejiyi Değiştiriyor: Fiyat Ne Olacak?
Bitcoin Madencileri Stratejiyi Değiştiriyor: Fiyat Ne Olacak?

Bitcoin Madencileri Stratejiyi Değiştiriyor: Fiyat Ne Olacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin madencilerinin borsalardaki satışı günden güne azalırken, önde gelen uzmanlar BTC fiyatını analiz etti! İşte detaylar…

Bitcoin madencilerinin borsalara gönderdiği Bitcoin miktarı azalıyor

Kripto para piyasasındaki değişen dinamiklerin bir işareti olarak, madenciler tarafından borsalara gönderilen Bitcoin miktarı kayda değer bir düşüş eğilimi yaşadı. Uzmanlar tarafından 365 günlük hareketli ortalama ve 7 günlük hareketli ortalama analiz edildiğinde, her iki göstergenin de son boğa koşusundan bu yana istikrarlı bir şekilde azaldığı ve madencilerden borsalara Bitcoin akışında bir düşüşe işaret ettiği görülüyor. Bu eğilim piyasanın genel sağlığına ilişkin endişeleri artırsa da, bu değişime katkıda bulunan faktörleri göz önünde bulundurmak son derece önemli. Önemli faktörlerden biri, doğrudan borsalarda satış yapmak yerine madenciler tarafından yürütülen tezgah üstü (OTC) işlemlerin artan yaygınlığı olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber madenciler tezgah üstü işlemlere yönelerek satış baskısını borsalardan uzaklaştırabiliyor ve bu da verilerde daha az görünür hale geliyor.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere madencilik piyasası günden güne profesyonelleşerek borsaya akışlardaki düşüşe katkıda bulunuyor. Daha fazla madencilik şirketi potansiyel olarak önemli bir sermaye ile piyasaya girdikçe, işletme maliyetlerini karşılamak için çıkardıkları Bitcoinleri satma konusunda daha az acil baskı ile karşı karşıya kalıyorlar. Öte yandan büyük sermayeli madencilerden oluşan bu yeni dalga, acil satış zorunluluğuna boyun eğmek yerine, gelecekteki potansiyel fiyat artışları üzerine spekülasyon yaparak bitcoin varlıklarını ellerinde tutma lüksüne sahip. Uzmanlar, madencilik sektörünün önde gelen şirketlerinden Marathon’un verilerine işaret ediyor. Şirket, Mart 2022’de 9.673 BTC olan Bitcoin varlıklarını %20 oranında artırarak Mart 2023’te 11.568 BTC’ye yükseltti. Bu birikime rağmen Marathon, muhtemelen aylık operasyonlarını ve diğer mali taahhütlerini desteklemek için Nisan ayında 600 BTC sattı.

Bitcoin Fiyatının Gerçeğe Uygun Değeri Nedir?

Madenciliğin giderek profesyonelleşmesinin de borsalardan OTC işlemlerine geçişe katkıda bulunabileceğini ve bunun mevcut verilere tam olarak yansıtılamayabileceğini belirtmek gerekiyor. Madencilik operasyonları daha sofistike ve stratejik hale geldikçe, madenciler Bitcoin varlıklarını satmak için alternatif yollar araştırıyor. Birden fazla faktör söz konusu olsa da uzmanlar arasındaki fikir birliği, madenciden borsaya akışlardaki düşüşün kısmen BTC madencilerinin satış baskılarının azalmasına bağlanabileceği yönünde. Madencilerin OTC işlemlerini benimsemesi ve büyük sermayeli madencilik şirketlerinin yükselişinin birleşimi, kripto para piyasası için potansiyel etkileri olan geleneksel Bitcoin akış modelini değiştirdi. Bununla beraber uzmanlara göre madenciler, gelişen stratejileriyle Bitcoin piyasasının gelecekteki gidişatını şekillendirmede giderek daha etkili oyuncular haline gelebilir.

BTC fiyatı için teknik analizler

Bir diğer yandan uzmanlar lider kripto para birimi BTC için teknik analizlerini açıkladı. Bitcoin fiyatı 27.500 dolarlık direnç bölgesinin altında düşüş bölgesinde kaldı. BTC düşüşünü genişletti ve 26.000 dolar seviyesinin altında işlem gördü. Fiyat yukarı yönlü bir düzeltmeye başlamadan önce 25.865 dolar civarında düşük bir seviye oluştu. Bitcoin fiyatı 26.200 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Fiyat, 27.512 dolardan 25.865 dolara kadar olan aşağı yönlü hareketin %23,6 Fib geri çekilme seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Ancak, fiyat 26.650 dolar civarında birçok engelle karşı karşıya.

Bitcoin Fiyatı Aniden Yükseldi! Peki Sebebi Ne?

Bitcoin fiyatı şu anda 26.600 ve 26.650 dolarlık direnç seviyelerinin altında konsolide oluyor. Bununla beraber BTC/USD çiftinin saatlik grafiğinde 26.640 dolar civarında dirençle oluşan büyük bir düşüş eğilimi çizgisi de var. Yukarı taraftaki acil direnç 26.550 dolar seviyesine yakın. Bir sonraki ana direnç 26.650 dolar seviyesine veya 27.512 dolardan 25.865 dolara kadar olan aşağı yönlü hareketin %50 Fib geri çekilme seviyesine yakın. Direnç bölgesi olan 26.650 doların üzerinde bir kapanış, fiyatı 27.200 dolarlık direnç bölgesine doğru gönderebilir.

Bir sonraki kilit direnç 27.550 dolar civarında olup, bunun üzerinde fiyat 28.000 dolarlık direncine doğru yükselebilir. Daha fazla kazanç, fiyatı 28.200 dolarlık direnç seviyesine doğru gönderebilir.

Uzmanların son notlarına göre Bitcoin’in fiyatı 26.650 dolarlık direncini aşamazsa yeni bir düşüş başlayabilir. Aşağı yönde acil destek 26.200 dolar seviyesine yakın. Bir sonraki ana destek 26.000 dolar bölgesine yakın ve bunun altında fiyat 25.865 dolar ile son düşük seviyeyi tekrar ziyaret edebilir. Daha fazla kayıp, Bitcoin’i yakın vadede 25.000 dolar seviyesine doğru götürebilir. Anlık olarak Bitcoin, 26.510,16 dolardan işlem görüyor.

Teknik göstergeler:

Saatlik MACD – MACD şu anda yükseliş bölgesinde hız kaybediyor.

Saatlik RSI (Göreceli Güç Endeksi) – BTC/USD için RSI şu anda 40 seviyesinin üzerinde.

Başlıca Destek Seviyeleri – 26.200 dolar, ardından 26.000 dolar.

Başlıca Direnç Seviyeleri – 26.550 dolar, 26.650 dolar ve 27.200 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Madencileri Stratejiyi Değiştiriyor: Fiyat Ne Olacak?