Çin, Kripto Paralara ve Bitcoin Madenciliğine Vergi Getiriyor!
Çin, Kripto Paralara ve Bitcoin Madenciliğine Vergi Getiriyor!

Çin, Kripto Paralara ve Bitcoin Madenciliğine Vergi Getiriyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun bir süredir Çin’in kripto para birimi endüstrisi ile karmaşık bir ilişkisi var, hükümeti tamamen yasaklamaktan blockchain’in faydasını araştırmaya kadar uzanan politikalar konusunda kararsız. Son zamanlarda, bazı yerel makamlar kriptoya ağır bir gelir vergisi uygulamaya başladı. Bununla birlikte Bitcoin ve altcoin yatırımcıları da endişeleniyor. İşte detaylar…

Çin, Bitcoin madenciliğine ve kripto paralara yüzde 20 vergi getiriyor!

Kripto Muhabiri Colin Wu’nun 25 Ocak’ta bildirdiği verilere göre, özellikle bir dizi kripto balinası, madenci ve diğer yatırımcılar, 2022’nin başlarından başlayarak yerel vergi departmanları tarafından kişisel gelir vergisi konusunda denetlendiklerini ve hala sonuçları beklediklerini söylediler .

Başarılı Analist: Bitcoin İçin Dip Fiyatı Bu!

Rapora göre bu, birkaç büyük yerel borsanın balinaların bazı işlemleri hakkında kapsamlı bilgileri vergi makamlarına teslim etmesinden sonra , yatırım kârlarına veya bireysel kripto para birimi yatırımcılarına ve birçok Bitcoin ( BTC ) madencisine yüzde 20 kişisel gelir vergisi uygulanmasını temsil ediyor.

Peki, sırada ne var?

Bu uygulama, Çin hükümetinin sonunda kripto para birimlerinin yasal statüsünü tanımış olabileceği anlamına gelse de , vergi makamları ve mali makamların kripto paranın yasallığı konusunda farklı görüşlere sahip olması nedeniyle gerçek daha karmaşıktır.

Ekim 2021’de, Devlet Vergi İdaresi’nin bir yan kuruluşu olan China Tax News , daha önce Çinli mukimlere denizaşırı borsalar tarafından sağlanan hizmetlerin “kanunen açıkça yasaklanmadığını” ancak KDV, işletme gelir vergisi, damga gümrük vergisi ve Çin’den elde ettikleri gelir üzerinden diğer ilgili vergilerin uyguladığını belirten bir makale yayınladı.

Dogecoin, MATIC ve Bu 7 Altcoin İçin Bomba Tahminler!

Aynı zamanda Çin, dijital para birimleri biçimindeki yasa dışı finansal faaliyetler konusunda katı kısıtlamalara sahiptir, ancak mevcut yasal çerçevesi içinde, bireylerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini elinde tutmasını yasaklamamaktadır.  Öte yandan, China Public Prosecutor’s Journal’da Kasım 2022 tarihli bir makale , hükümetin son yıllarda Bitcoin gibi dijital varlıklar üzerindeki denetimini bunlarla ilişkili önemli finansal riskleri gerekçe göstererek sıkılaştırdığının altını çizdi.

Kıdemli bir vergi uzmanına göre, balinalar üzerindeki vergi denetimleri daha sıkı hale geldiğinden ve vergi makamları yakın zamanda yüksek net değerli bireylerin denizaşırı gelirleri hakkında soruşturmalar başlattığından, vergi dairesinin vergilendirme için kendi temeli var.

Çin’in karmaşık kripto bağlantısı

Dokuz yıldan uzun bir süre önce Çin, kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin’in ülke bankaları tarafından kullanımını kısıtlamaya başladı, ancak o zamandan beri , kısmen kısıtlayıcı önlemleri sayesinde farkında olmadan sessiz bir kripto balinasına dönüştü ve kripto kabulünde en üst sıralarda yer aldı.

DOGE, BTC ve Bu 8 Altcoin İçin Patlayıcı Tahminler!

İlginç bir şekilde, kriptoarena.com olarak aktardığımız FTX iflas başvurusu, yakın zamanda Çin anakarasının , Cayman Adaları ve Virgin Adaları gibi ada vergi cennetlerinden hemen sonra kripto borsası müşterilerinin üçüncü en yüksek payına sahip olduğunu ortaya çıkardı .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Çin, Kripto Paralara ve Bitcoin Madenciliğine Vergi Getiriyor!