Bitcoin madencilik zorluğundan rekor düşüş! Neler yaşanıyor?
Bitcoin madencilik zorluğundan rekor düşüş! Neler yaşanıyor?

Bitcoin Madencilik Zorluğundan Rekor Düşüş! Neler Yaşanıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasaları ağır bir ayı piyasasıyla boğuşurken, Bitcoin madencilik faaliyetlerini sürdüren firmalar, artan maliyetler ile Bitcoin (BTC)’in düşük fiyatı arasında sıkışıp kalıyor.

Bitcoin madencilik faaliyetleri zor durumda

Bir Bitcoin bloğu madenciliğinin zorluğu bugün yüzde 7.32 oranında düştü ve madenciler, acımasız ayı piyasasında Bitcoin madencilik faaliyelerini sonlandırarak makinelerini kapatmak zorunda kaldı. 766.080 blok yüksekliğindeki ayarlama, Temmuz 2021’den bu yana en büyük aşağı yönlü değişimdir. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Temmuz 2021’de, madenciler Çin’in kripto endüstrisini yasaklamasının ardından ağdan ayrılmıştı. O zamanlar, ülke dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkeziydi.

bitcoin madencilik

Bitcoin madencilik zorluğu, bir Bitcoin bloğu madenciliği yapmak için gereken süreyi yaklaşık olarak sabit tutmak için çevrimiçi olan hashrate’e veya bilgi işlem gücüne göre otomatik olarak ayarlanır: Madenci ne kadar çok çalışıyorsa, zorluk o kadar yüksek olur.  Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Bitcoin madencileri, gelirlerini azaltan düşük Bitcoin fiyatı ile maliyetleri artıran yüksek elektrik oranları arasında sıkışıp kaldılar. Core Scientific (CORZ) ve Argo Blockchain (ARBK) gibi büyük üreticiler likidite sıkıntılarıyla uğraşırken, Compute North Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Madenciliğin karlılığı düştükçe, hashrate artmaya devam ediyor

Durum, daha fazla madencinin çevrimiçi hale gelmesiyle daha da kötüleşti ve hashrate’i daha da yükseltti. Ağustos ayının başları ile 21 Kasım’daki son yükseliş arasında, hashrate ve zorluk yaklaşık üçte bir oranında arttı. Verilere göre, madenciliğin karlılığı düştükçe, hashrate artmaya devam etti. Kripto kışının gerçekliği şimdi endüstriyi yakalamış gibi görünüyor ve Bitcoin madencileri makinelerini kapatıyor. Hashrate, kârlılığın bir darbe almasıyla Kasım ayının ortalarında düşmeye başladı. Bununla birlikte, Çin’in endüstri üzerindeki baskısından sonra görülen seviyelerin hala çok üzerinde.

bitcoin madencilik

Analist Jaran Mellerud, bu “depresif karlılık seviyelerinde, Antminer S19j Pro gibi enerji tasarruflu makineler kullanan madencilerin bile kWh başına 0,08 dolardan daha düşük fiyatlı elektriğe erişmesi gerektiğini” söyledi. Mellerud, ağdaki ortalama enerji fiyatının kilowatt saat (kWh) başına yaklaşık 0,05 dolar olmasına rağmen, birçok madencinin kWh başına yaklaşık 0,07 – 0,08 dolar ödediğini söyledi.
Bunun da ötesinde, son birkaç günde enerji fiyatları, doğal gaz fiyatı ile birlikte arttı. Mellerud, “Spot elektrik satın alan ve zaten başabaş noktasına yakın çalışan madenciler, elektrik fiyatlarının operasyonlarını nakit akışı negatif bölgeye çevirecek kadar yükseldiğini görmüş olabilirler” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Madencilik Zorluğundan Rekor Düşüş! Neler Yaşanıyor?