Bir Sonraki FED Toplantısı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek!

535

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Çarşamba günü, Federal Rezerv gösterge faiz oranını 0,75’e artırarak yüksek enflasyona karşı savaşını hızlandırdı, bu 1994’ten bu yana en yüksek artış. Yatırımcıların, ekonominin yüksek faiz oranlarından etkileneceğini ve Fed’in sert tutumunun bir sonucu olarak daha büyük bir resesyon riskinden etkileneceğini anlamalarına yanıt olarak, hisse senetleri Perşembe günü düştü.  Kripto para yazarı Austin, lider kripto para birimi Bitcoin ve genel kripto para piyasasını, FOMC toplantısını ve bunun kripto ayı piyasası üzerindeki etkilerini ve ayrıca Temmuz Fed toplantısından neler beklenebileceğini analiz ediyor. İşte ayrıntılar…

Bitcoin düşüş ivmesi devam ediyor

Bitcoin, faizlerin 0,75 artırıldığı haberinin ardından 20 bin dolara düştü. Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasından kısa bir süre sonra ise fiyat tekrar yükselmeye başladı. Jerome Powell, oranların gelecekte hızla yükseltileceğini açıkça belirtti. Tüm gözler, Fed’in tarihteki en agresif artışı olan 75 baz puanlık bir artış açıklamasının ardından Temmuz ayında yapılacak Fed toplantısında. Enflasyonun azalacağına ve sonunda yüzde 2’ye ulaşacağına dair güçlü göstergeler var.

Fed, devam eden faiz artırımlarının makul olduğuna inanıyor. Ancak, gelen veriler ve değişen ekonomik tahminler, bu tür ayarlamaların ne kadar hızlı gerçekleşeceğini etkilemeye devam edecek. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Bugünkü 75 baz puanlık artışın son derece yüksek olduğu aşikar ve gelecekte bu boyutta çok fazla artış görmeyi beklemiyorum. Dolayısıyla mevcut duruma göre bir sonraki toplantımızda en muhtemel yükseliş ya 50 baz puanlık ya da 75 baz puanlık bir artış olacak.

Jerome, hızlı artışa rağmen, önümüzdeki ay muhtemelen 50 veya 75 baz puanlık önemli bir artış olacağı konusunda uyardı. Bu, piyasa baskısının gelecekte muhtemelen devam edeceğini ve muhtemelen bu yıl hızla yükselen enflasyonu önlemek için tek şansları olduğunu gösteriyor.

Bu enflasyonu düşürmeye ne kadar yakınız?

Fisher, Fed’in yüzde 4’lük faiz artışının enflasyonu frenlemeye yeterli olacağına inanmadığını söyleyerek sözlerine devam etti. Bunun yerine, tahminlerine göre, önümüzdeki aylarda muhtemelen daha fazla hareket etmesi gerekecek. Analistlere göre, Fed’in faiz artırımı tahminlerinde pozitif bir risk var. Analist konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Enflasyonu hızla düşürmek için ekonominin arz tarafının güçlü taleple daha iyi dengelenmesi gerekiyor. Ancak jeopolitik ortam, Asya’daki Covid sınırlama önlemleri ve ABD’deki işçi kıtlığı göz önüne alındığında, bu çok yakında olacak gibi görünmüyor. Sonuç olarak, enflasyonun düşme yolunda yavaş ve yapışkan olması muhtemel olduğundan, Fed’in parasal sıkılaştırma yoluyla talebi düşürmesi gerekecek. Ardından, Eylül ve Kasım’da 50 baz puan, Aralık’ta ise 25 baz puan artış öngörüyoruz. Bu, Fed’in 1988’den beri en agresif sıkılaştırma yolunu temsil edecek ve piyasanın fiyatladığı yere yakın. Bu önlemler, bankanın niceliksel sıkılaştırma planları ile tamamlanacaktır. Bu yüzden kısa vadeli bir kripto ayı piyasası rallisi olarak adlandırılabilir.

Analist, Fed’in üçüncü çeyreğin sonunda olacağını tahmin ettikleri gevşemeye başlamaya karar vermediği sürece bu ayı piyasasının bitmeyeceği ve Bitcoin(BTC) başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinde düşüşlerin yaşanmaya devam edebileceği sonucuna varıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinpedia
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku