Kripto Para Piyasasında Bir Hack Daha! 1.2 Milyon Dolar!

79

Son günlerde kripto para piyasasında yaşanan hack olayları yatırımcıları endişelendiriyor. Ethereum tabanlı DeFi platformu Inverse Finance, platform üzerinde işlemleri istismar eden bir olay fark edilmesinin hemen ardından platformu geçici olarak duraklattığını açıkladı. İşte detaylar…

Inverse Finance, 1,2 milyon dolarlık saldırıyla karşı karşıya!

Ethereum tabanlı ünlü DeFi platformu Inverse Finance, Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile DOLA stablecoin’in Frontier platformu üzerinden kaldırıldığını açıkladı. Twitter üzerinden paylaştığı bu duyuru ile yatırımcılara açıklamalarda bulunan platform, platform üzerinden hiçbir kullanıcının fonlarının çalınmadığını veya risk altında olmadığını belirterek, olayı araştırdığını da sözlerine ekledi.

Bir diğer yandan Twitter kullanıcılarının zincir üzerindeki verilere atıftan bulunan raporlarda, kripto para platformundan en az 1,2 milyon dolar değerinde dijital varlık çalındığı da gösteriliyor. Fonların kullanıcı cüzdanlarından olup olmadığı ise henüz belli değil. Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunan bir başka isim DeFiyst ise platform üzerinden 53 adet Bitcoin ve 100 bin dolar değerinde Tether token çalındığını iddia ediyor. DeFiyst, hırsızların daha sonrasında ise bu token’ları Uniswap platformu aracılığıyla satışa koyduğu ve elde ettikleri miktarı ise Tornado Cash platformuna gönderdiklerini belirtiyor.

Bu kripto para platformunun yaşadığı ilk hack saldırısı değil!

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere bu Inverse platformunun iki ay içinde karşılaştığı ilk olay değil. Hatırlayacağınız üzere kötü amaçlı bir kullanıcı, Nisan ayı başlarında Inverse’in yönetim token’ı olan INV’nin fiyatını değiştirerek şirketin yaklaşık 15 milyon dolarlık token kaybetmesine neden oldu. Perşembe günü ise platform kullanıcıları, siteyi güvenlik konusunda dikkatsiz olmakla suçladılar ve her iki saldırıda da aynı zayıflıkların kullanıldığını belirttiler.

Sıcak Gelişme: Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi: Projenin Altcoin'i Fena Çakıldı

Hack haberinin hemen ardından ise Inverse Finance’ın yerel token’ı INV fiyatları da yüzde 7 seviyelerinde düşüş yaşadı ve 82,06 dolardan işlem görüyor. Saldırı, DeFi’nin bugüne kadarki en ciddi sorunlarından biriyle uğraşırken geliyor. DeFi, Terra’nın Mayıs ayındaki çöküşünden hala zarar görürken, Three Arrows Capital ve Celsius’un olası tasfiyeleri önemli bir fiyat düşüşüne neden olabilir. Token’ın DeFi’de teminat olarak kapsamlı kullanımı göz önüne alındığında, Lido-Staked Ethereum’un sabitlenmesi bu endişenin ana kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Lido, MakerDAO, Curve ve Aave, bu tasfiyelere önemli ölçüde maruz kalıyor ve pozisyonlar tasfiye edilirse büyük bir banka hücumuyla karşı karşıya kalabilir. Bir diğer yandan MakerDAO, kendisini yaklaşan çöküşten korumak için bazı adımlar atmış bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku