FED Faiz Oranlarını Açıkladı! İşte Piyasaların Tepkisi

55

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), son yılların en yüksek faiz artışına gitti. Çarşamba günü akşam saatlerinde yapılan toplantıda yeni faiz oranları belirlendi. Peki piyasaların tepkisi nasıl oldu? İşte detaylar…

FED, faiz oranlarında 75 baz puan artırımına gitti

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, Çarşamba günü akşam saatlerinde yaptığı toplantıda yeni faiz oranlarını belirledi. FED, yeni faiz oranlarında beklendiği üzere 75 baz puan artırımına gitti ve yüzde 1,50’tan yüzde 1,75 oranına çıkardığını duyurdu. Oylama, Esther George’un başı çektiği 50 baz puanlık bir faiz artırımı lehinde bire on oranında bölündü. Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi yaptığı açıklamada, faiz artırımlarının devam etmesini beklediğini belirterek, enflasyonu yüzde 2 seviyelerine geri getirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Daha önce kriptoarena.com olarak faiz oranlarını aktardığımız Federal Rezerv üç aylık ekonomik tahminlerini de açıklarken, anlık olarak PCE enflasyonunun yıl sonuna kadar yüzde 5,2’ye, 2023 yılı Mart’ında ise yüzde 4,3 seviyelerine, 2023 yılı sonunda 2,6 seviyelerine, 2024 yılında 2,2’ye ve uzun vadede ise yüzde 2 seviyelerine kadar düşeceğini belirtiyor. Federal Rezerv, ABD ekonomisi için 2022 yılı büyüme beklentisinin ise Mart ayı tahminlerinden yüzde 2,8 kayıp yaşayarak, yüzde 1.7 seviyelerinde olacağını açıkladı.

Piyasa nasıl tepki verdi?

Federal Rezerv ayrıca, yetkililerin oranların 2022, 2023 ve 2024’te nerede olmasını beklediklerini gösteren en son nokta grafiğini yayınladı. Fed üyeleri arasındaki medyan görüş, faiz oranlarının 2022’de yüzde 3.4 ile sona ereceği yönünde ve medyan görünümün yüzde 1,9 olduğu Mart ayındaki son nokta grafiğinden çok daha yüksek olarak karşımıza çıkıyor. Grafiğe bakıldığında ise oranların 2023’ün sonunda yüzde 3,8’de sona erdiği ve 2024’ün sonunda yüzde 3,4’e düştüğü görülüyor. Fed’in uzun vadeli faiz oranları görüşü Mart ayındaki yüzde 2,4 seviyesinden yüzde 2,5 seviyelerine hafifçe yükselmiş görünüyor.

Mayıs Ayı FED Toplantısı! Kripto Paralara Etkisi Ne Olur?

Bir diğer yandan Dolar, Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı, yeni ekonomik tahminler setini ve noktasal oran rehberliğini şahinleştirmesinin ardından diz çöktü. Dolar talebi ise 105.80 yakınlarında birkaç on yılın taze zirvelerine ulaştı, ancak hemen ardından 105.60’a geri düştü. FED, bir sonraki faiz kararını 27 Temmuz tarihinde açıklayacak. Federal Rezerv’in diğer faiz kararları ise sırasıyla 21 Eylül, 2 Kasım ve 14 Aralık tarihlerinde açıklanacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku