Ethereum Bitcoin’i Eziyor! İşte Resmin Tamamı…

30

Ethereum, Bitcoin ile arasındaki farkı önemli ölçüde azalttı. Piyasa değerlerini karşılaştırmak böyle bir duyarlılığı (BTC’nin 680 milyar dolarına karşı ETH’nin 292 milyar doları) miras bırakmazken; risk, temel gelişmeler ve genel piyasanın içsel değeri açısından, Ethereum karışımın içinde ve artık BTC’nin gölgesinde değil.

Ethereum bayrağını taşıyan gerçekler nelerdir?

Hızlı büyümesi, Ethereum (ETH)’un birkaç yıl içinde BTC’nin piyasa değerini devirmesi olasılığını gündeme getirmeye devam ediyor. Önceki argümanlar daha teorikti, ancak zamanla gerçekler ETH’nin argümanını, daha doğrusu ‘Ethereum’cuların’ argümanını desteklemeye başladı.”

Bu gerçekler üç temel açıdan sınıflandırılabilir:

i) Belirlenen Ekonomik Değer

ii) Ağ kullanımı için ödenen ücretler

iii) Uzlaşma Güvencesi

i) Belirlenen Ekonomik Değer

2020 yılının ortalarından bu yana, Ethereum (ETH)’un yerleştiği ekonomik değerin yeni bir seviyeye ulaştığına şüphe yok. Veriler, Ethereum’un BTC’den 5 kat daha fazla finansal aktiviteyi olanaklı kıldığını ve aynı zamanda kullanıcıların parasal değerlerini güvence altına almak için ağ güveni konusunda istekli olduklarını ortaya koydu.

Burada, ETH’nin yerleştiği finansal faaliyetin farklı DeFi ürünlerinden diğer finansal varlıklara kadar değiştiğini not etmek önemlidir. Bununla birlikte, Ethereum’un hâkim olduğu değer, BTC’den daha iyi performans gösterdi. Çünkü ETH, BTC’nin yerleştiği 14 milyar dolar seviyesine kıyasla yaklaşık 20 milyar dolar seviyesine yerleşti.

ii) Ağ kullanımı için ödenen ücretler

Kullanıcılar son zamanlarda ETH’nin daha ucuz işlemleri kolaylaştırma konusundaki yetersizliğine karşı seslerini yükselttiler. DeFi alanı tamamen infilak etti ve pazar tıkanıklığı en yüksek ortalama anlaşma ücretlerine yol açtı. Yine de insanlar Ethereum’dan uzaklaşmadı.

Madencilere ödenen 7 günlük ortalama ücretler, ETH için günde 32 milyon dolar iken, yazım sırasında BTC 4 milyon dolar/gün seviyesindeydi. Ethereum’un blok alanı, diğer tüm Blockchain’lerden daha değerlidir çünkü çok daha fazla işlemi kolaylaştırırken, BTC’nin zinciri anti-uyumlu durumda kalır.

iii) Uzlaşma Güvencesi

Güvenlik söz konusu olduğunda, Bitcoin hala en üst düzey liderdir. Ancak kısa bir süreliğine tahtına meydan okundu. Elde edilen veriler, yakın zamanda Ethereum (ETH)’un Bitcoin’den bir an için daha güvenli olduğunu öne sürdü. Basım zamanı verileri BTC’nin hakimiyetini gösterecek olsa da açıklama bir süreliğine aksini gösterdi.

Şimdi, defter maliyeti, ödeme güvencelerini anlamak için etkili bir ölçümdür. Madencilere ne kadar yüksek ödeme yapılırsa, ağın saldırıya uğraması o kadar az riskli olur.

Ayrıca, farklı kaynaklardan elde edilen veriler, Ethereum’un basım sırasında madencilere yılda yaklaşık 18 milyar ödeme yaptığını, BTC’nin günlük tx ücretlerinin ve ödemelerinin yılda 13,55 milyar dolara kadar eklendiğini gösteriyor. Teknik olarak, Ethereum madencisine daha fazla ödüyor ve daha yüksek bir defter maliyetine sahip, yani teorik olarak daha güvenli.

Yine de çevirme olmamalı/olmaz

Gerçekler ve rakamlar yalan söylemez. Piyasa duyarlılığının gücünü veya çekiciliğini de iletmezler. Bitcoin, yalnızca ilk kripto varlığı olduğu için değil, aynı zamanda hiçbir şekilde değiştirilmediği ve para politikası boğalar ve ayı piyasaları arasında sıkışıp kaldığı için yığının en üstünde yer alıyor.

Bitcoin söz konusu olduğunda bir tür aşinalık vardır. Evet, artık en verimli işlem aracı olmayabilir, ancak giderek daha fazla insan onun uzun vadeli gerçek değerini anlıyor ve değerlendiriyor. Bitcoin neredeyse tamamlanmış bir proje.

Ethereum, bir başyapıt olabilecek veya olmayabilecek bir muamma olarak kalmaya devam ediyor. Protokolü değişmeye devam ediyor ve değişiklikler ağı daha iyi hale getirse de insanların ETH Blockchain’inin doğuştan gelen değerini gerçekten kavramaları uzun zaman alabilir.

Ethereum jokerse, Bitcoin astır

Bitcoin, PoW projelerinin sonuncusunu temsil eder. Ethereum’un PoS’a geçişinden sonra, aynı protokolde rekabet eden bir kripto para havuzuna girer. Cardano, Polkadot, Solana vb.’nin hepsinin “Ethereum katilleri” olarak kutuplaştığı ve rekabetin sert olduğu bir durumdan bahsediyoruz. Uzman olmayan bir kişi Bitcoin’in değerini anlayabilir, ancak Ethereum her zamanki gibi karmaşık kalır.

Ethereum şu anda As olarak nitelendirilen Bitcoin’in karşısındaki jokerdir. As, jokerinizi ne zaman oynarsanız oynayın, her zaman kazanacaktır. Bitcoin-Ethereum’un aynı gerçeklik biçimini paylaşmaya devam etmesi zorunludur. Bunun dışındaki herhangi bir şey belirsizliğe giden başka bir yol oluşturur, Bitcoin’in ters çevrilmesi sakinlikten ziyade daha fazla kaosu körükleyebilir. Bu da Ethereum’un amacına hizmet etmez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Ambcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku