İşte Bu Hafta Bitcoin (BTC)’in Fiyatını Belirleyecek 5 Faktör! 

56

Bitcoin 40.000 doların altında bir haftaya daha başlıyor. Hafta sonu boyunca Çin’de devam eden FUD’un neden olduğu düşüşten sonra, Bitcoin (BTC)’i benimseyen ülkeler arasına ilk olarak El Salvador ve Paraguay girdi.

Yellen, yüksek faiz oranlarının “iyi” olduğunu söylüyor

Hafta sonu Bloomberg’e konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden‘ın son dev harcama paketine desteğini dile getirdi ve enflasyonla sonuçlansa bile buna itibar edilmesi gerektiğini savundu ve şöyle söyledi:

Biraz daha yüksek bir faiz ortamına sahip olsaydık, bu aslında toplumun ve Fed’in bakış açısı için bir artı olurdu.

ABD doları döviz endeksi (DXY) 90’a sıçradıktan sonra, Mart ortasında başlayan düşüş trendini yakalayarak kayıplarını telafi etmekle meşgul.

El Salvador ve Paraguay Bitcoin boğasını çeviremedi

Ödeme ağ geçidi Strike ülkede ciddi ilerlemeler kaydetmeye başladıktan sonra, Başkan Nayib Bukele, BTC’yi yasal ödeme aracı haline getirecek bir yasa tasarısını parlamentoya göndereceğini resmen duyurdu. Başarılı olması durumunda, El Salvador, “Bitcoin standardına” benzer bir şeyi etkin bir şekilde benimseyen ilk ülke olacak.

Bununla birlikte, yorumcuların verdiği tepkilerden anlaşılacağı üzere, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin bir bedeli olabilir. Yorumcular gerekçe olarak, Bukele’nin otoriter liderliğini ve bunu yaparken ABD dolarını kullanan bir ekonomiden kaynaklanan olası sorunları gösterdiler.

Klasik ayı piyasasında kısa düzenlemeler

Miami’de bu yıl yapılan Bitcoin konferansının yarattığı tüm heyecana rağmen, BTC/USD paritesi, bir kopuş sinyali verebilecek daha yüksek ve daha düşük seviyeler hariç, belli bir aralıkta seyrediyor. Yazım sırasında, BTC 36.000 doların biraz üzerinde işlem görüyordu.

Fonlama oranlarının düşmesiyle birlikte, piyasanın bazı alanlarında olumlu işaretler hemen hemen görünür hale geldi, ancak diğerleri şimdiden alarm vermeye başladı. Endişeye neden olan şey ise, büyük borsa Bitfinex’teki kısa işlemlerdi. Bu durumun, Bitcoin’in düşüş eğiliminin henüz bitmediğine dair mevcut korkuları güçlendireceğine yönelik iddialar var.

Ethereum, Bitcoin (BTC)’e karşı “parabolik” harekete gözlerini dikti

Bazı kripto para birimleri, azalan bir kripto piyasası değerine rağmen sürekli olarak yukarı yönlü hareket ederken, hala “altcoin mevsiminin” ortaya çıkabileceğine dair umutlar devam ediyor. Bu hafta özellikle ilgi çekici olan, Bitcoin’e karşı geçen ayki 0,081 yerel yüksek seviyelerine yaklaşan Ethereum (ETH). Şu anda 0.076 seviyesinde olan ETH/BTC paritesi daha fazla bir kırılma için hazır olabilir.

ETH/BTC paritesi, 2018’in başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.123’e ulaştı ve o zamandan beri bu seviyelere tekrar yaklaşamadı. Pazartesi günü, piyasa değerine göre en iyi 50 kripto para biriminin çoğu, Bitcoin fiyatı kararsız olduğu için mütevazı kazançlar gördü, yüzde 10 getiri ile Solana (SOL) ve yüzde 12 ile Tezos (XTZ) dahil olmak üzere bazıları daha iyi performans gösterdi.

Madenciler 2021’in en yüksek Bitcoin çıkışını gerçekleştirdi

Bitcoin’in hash oranı, son günlerde 125 exahash’ten (EH/s) 134 EH/s’ye toparlanma belirtileri gösteriyor. Analist William Clemente III’ün belirttiği gibi, madenci bakiyeleri bir hafta öncesine göre 5.000 BTC düştü.

3 Haziran’da 3.012 BTC, 2021’in en büyük tek çıkışı olan en büyük madencilik havuzu Poolin’den ayrıldı. Bir gün sonra 2.501 BTC daha taşındı. Ancak yorum yapan analist Lex Moskovski, fonların satılmamış olabileceğini kabul etti ve şöyle bir tweet attı:

Bugün bunun 3 katı çıkış görülse bile bu, satış için bir işaret değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku