İşte Bitcoin (BTC)’den 1 Milyar Dolar Kar Eden Şirketin Sıradaki Yatırımı

87

Varlık yöneticisi Ruffer, Kasım 2020’de yaptığı 600 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) yatırımından 1 milyar dolar’dan fazla kâr elde etti.

Şirket Bitcoin (BTC)’e ne zaman yatırım yaptı?

Londra merkezli varlık yönetimi firması Hamish Baillie’nin yatırım direktörü The Times’a verdiği demeçte, Ruffer’ın Nisan ayında Bitcoin pozisyonunu 1,1 milyar dolardan fazla kârla kapattığını açıkladı. Direktör şunları söyledi:

Fiyat iki katına çıktığında, Aralık ayında ve Ocak ayının başında müşterilerimiz için bir miktar kar elde ettik. Pozisyonu aktif olarak yönettik ve Nisan ayında son kalan miktarı sattığımızda toplam kâr 1,1 milyar doların biraz üzerindeydi.

Baillie, Ruffer’ın şirket için nadir görülen kısa vadeli bir yatırım olan Bitcoin (BTC)’i satın alan ilk fon yöneticilerinden biri olduğunu iddia ediyor. Yatırım sırasında, Bitcoin’in fiyatı 15 bin doları aştı ve 2017’de 20 bin dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyelerini test etmek için baskı yapıyordu.

Sıradaki yatırım

Yatırım direktörü, Bitcoin’in 2020 sonundaki parabolik fiyat artışını ABD’deki pandemiden kaynaklanan karantina ve teşvik paketi ödemelerine bağladı. Şirketin kısmen hisselerini sattığını çünkü genç yatırımcıların karantinalar sona erdiği için kripto para ticareti yapmak için fazla zaman harcamayacağını söyledi.

Firma, Bitcoin ticaretinden elde ettiği karı, enflasyona bağlı devlet tahvilleri gibi diğer “koruyucu” varlıklara aktardı. Ancak Baillie, Ruffer ve Goldman Sachs dahil olmak üzere büyük finans kurumlarının Bitcoin almaya devam edeceğinden emin ve tekrar BTC’ye yatırım yapmanın olasılıklar dahilinde olduğunu belirtti ve şunları ekledi:

Çok varlıklı bir stratejiniz varsa, kesinlikle portföyünüzü çeşitlendirmeniz gerek. Tüm farklı varlıklarınız aynı dinamiklerle hareket ediyorsa çoklu varlık olmanın bir anlamı yok.

Bitcointreasuries.org’dan alınan verilerle, halka açık 36 şirketin şu anda bilançolarında Bitcoin tuttuğunu öne süren Ruffer, kripto para ile  uğraşan tek büyük finans kurumu değil. Nexon, Meitu ve Seetee dahil olmak üzere, Bitcoin’e yatırım yapan halka açık firmaların yalnızca altı tanesi şu anda pozisyonlarında düşüşte. İlk üç sırada yer alan MicroStrategy, Tesla ve Square 5,2 milyar dolarlık BTC üzerinde oturuyor.

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku