Güney Kore’den Bir Kripto Para Yasağı Daha Geldi!

86

Güney Koreli kripto para borsaları, ticaret ücretlerini yasal para birimine çevirmelerini önleyecek yeni bir yasa tasarısı sebebiyle zor zamanlar geçiriyor. Güney Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkedeki kripto borsalarında çapraz ticareti yasaklamak için harekete geçti.

Endüstri yetkilileri, planlanan kripto para borsası yasağından şikayetçi

Planlanan bu hamle, ülkenin Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımına İlişkin Kanunda yapılan bir dizi değişikliğin parçası. Birçok ülkede yasa dışı bir uygulama olan çapraz ticaret, aynı varlık için (aynı fiyattan) alım ve satım emirlerinin, işlemi emir defterine kaydetmeden mahsup edilmesini içeriyor. Ancak yerel medya kuruluşu Newsis tarafından yayınlanan bir rapora göre, Güney Kore’deki borsa operatörleri, tasarının, zaten gergin olan operasyonlarda önemli aksamalara neden olacağını belirterek planlanan yasaktan memnun olmadıklarını belirttiler.

Güney Kore’deki borsaların, kripto olarak alınan ücretleri Kore won’una çevirmelerini sağlamak için çapraz ticaret yapıldığı bildiriliyor. Uygulama hakkında yorum yapan bir endüstri yetkilisi Newsis’e şunları söyledi:

Hizmet bedeli olarak alınan kripto para birimini KRW’ye dönüştürmek için kripto para birimini iş yerinizde satmaktan başka seçeneğiniz yok.

FSC, gelen eleştirilere karşı kararlı duruşunu bozmuyor

Çapraz ticaret yasağı, teoride platformların hizmet bedelini kriptodan yasal para birimine dönüştürmesini engeller. Gerçekte, planlanan yasak, işlem ücretlerinden elde edilecek geliri ortadan kaldırarak zorunlu sıfır komisyonlu işlem anlamına gelebilir.

Anonim kaynağa göre, Güney Koreli kripto borsaları, ticaret ücretlerini yasal para birimine dönüştürmek için yeni bir iş kurmak zorunda kalacak. Bununla birlikte, ülkenin Kara Para Aklamayı Önleme politikaları böyle bir girişimin işletilmesini pahalılaştıracağından, bu hareket önemli maliyet sonuçları doğurabilir.

Güney Kore‘de vergiler kripto para birimiyle ödenemediğinden, platformların kriptodan alınan hizmet bedelini KRW’ye dönüştürmek için yeni yollar bulmasını gerektirebilir. Bu arada FSC’nin, çapraz ticaretin bir “çıkar çatışması” oluşturduğunu belirten borsalar tarafından yapılan eleştirileri gözardı ettiği bildiriliyor. FSC’ye göre, borsa operatörlerinin içeriden bilgilere erişimi var ve müşterilere karşı ticaret yapmalarına izin vermek fiyat manipülasyonuna yol açabilir.

FSC’nin kripto para borsaları platformları ile yaptığı toplantıdan öne çıkanlar

FSC geçtiğimiz günlerde, ülkedeki 20 kripto borsası ile bir toplantı yaptı. Toplantıda, çok sayıda küçük ve orta ölçekli platform, FSC’ye, operasyonlarını yürütmede karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi verdiler. Borsaların kriptoda toplanan hizmet bedellerini nasıl ele alacakları konusunda ise komisyon şunları ifade etti:

Kripto para birimini KRW dışında bir şeyle değiştirmek veya elinizde tutmak istiyorsanız, buna kendiniz bir çözüm bulmalısınız.

Çapraz ticaret yasağının yanı sıra, yeni gelen yasa değişiklikleri, müşteri mevduatlarının en az yüzde 70’ini soğuk cüzdanlarda tutmakla yükümlü olan borsaları da kapsayacak. FSC’nin potansiyel içeriden müdahaleyi ortaya çıkarmak için önceki saldırıları araştırmayı planlıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku