Paraguay Bitcoin (BTC)’İ Ulusal Para Birimi İlan Etmeye Hazırlanıyor!

68
Bitcoin (BTC), ülkelerin devlet hazinelerine BTC eklemeye ilgi göstermeye başlaması ve El Salvador’un lider kripto para birimini ulusal para birimi olarak kabul eden ilk devlet olmasıyla yeni bir boyut Bitcoin kazandı. Şimdi ise, başka bir Latin Amerika ülkesi olan Paraguay, Bitcoin için düğmeye bastı.

Ülkeler neden Bitcoin (BTC)’e yöneliyor?

El Salvador cumhurbaşkanı Nayib Bukele, bu önemli gelişmeyi Twitter’da duyurdu ve hatta şu anda ülkede yasal bir para birimi olduğu için vatandaşların Bitcoin’e herhangi bir sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalmayacaklarını açıkladı. Başkan ayrıca Twitter profil resmini, popüler bir meme trendi olan lazer gözleri içerecek şekilde değiştirdi.
El Salvador Başkanı tarafından yapılan açıklamadan sadece bir gün sonra başka bir ülke, Bitcoin (BTC)’i ulusal para birimi olarak kabul edebileceklerini ima etti. Paraguaylı bir politikacı da profil fotoğrafını lazer gözleri şeklinde değiştirdi ve bu hafta Bitcoin’in ülkede yasal bir para birimi olarak kabul edilebileceğini ima eden büyük bir duyurunun geleceğini açıkladı.
Dünyada Bir İlk: Bitcoin El Salvador'da Ulusal Para Olarak Kabul Edilecek!
2017 boğa koşusu, kurumların kenardan izlediği, BTC’nin yalnızca bir internet balonu mu yoksa insanların yatırım yapacağı bir değer deposu mu olduğundan emin olmadığı için büyük ölçüde bireysel yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. 2021 boğa koşusu, Bitcoin (BTC)’in gerçek bir değer deposu olduğunu kanıtladı ve bu artık kalıcı bir olgu. Bunu fark eden kurumlar ve ardından halka açık olarak listelenen Fortune 500 şirketleri, hazinelerine Bitcoin eklediler. El Salvador ve Paraguay gibi ülkeler, Bitcoin’in hem GSYİH büyümesine yardımcı olacak hem de sansüre karşı dayanıklı para olduğunu fark ettiler.

Bitcoin tutkusu domino etkisi yaratabilir

El Salvador, Microstrategy‘ye benzer bir rol oynayabilir ve diğer ülkelerin Bitcoin kervanına katılması için bir domino etkisi başlatabilir. Bu ülkelerin Bitcoin’e yönelmelerinin başlıca nedeni ABD dolarının değer kaybetmesidir ki bu da kısa vadede ABD için büyük bir sorun teşkil etmeyebilir çünkü ihtiyaç duydukları kadar para basabiliyorlar ama küçük ve fakir ülkeler büyük ekonomik krizler yaşıyorlar.
CoinShares Verileri Açıklandı: Kurumsal Girişler Rotasını Nereye Çevirdi?
El Salvador başkanı, Bitcoin (BTC)’in finansal kapsayıcılık sunduğu ve ülke nüfusunun yüzde 70’inin bankasız olduğu gerçeği nedeniyle ulusal bir para olarak ülke için bir nimet olacağını kanıtlayacağını açıkladı ve şunları ekledi:
El Salvador nüfusunun yüzde 70’inin banka hesabı yok ve kayıt dışı ekonomide çalışıyor. Finansal olarak insanları sisteme dahil etme, yalnızca ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda kredi, tasarruf, yatırım ve güvenli işlemlere erişim sağlayarak ülke ekonomisini büyütmenin bir yoludur. Bitcoin bize yardımcı olabilir.
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku