Bitcoin ve Altcoin’ler İçin İyi Haber: Hindistan’dan Yeşil Işık!

30

Hindistan’ın en büyük bankacılık kurumu olan HDFC Bank, geçtiğimiz günlerde Hintli yatırımcıların kripto para piyasasına ilişkin yasal düzenlemeye sahip olmasının an meselesi olduğunu belirten bir rapor yayımladı. HDFC, küresel merkez bankalarının kripto para piyasasına girerken bu alanı yakından izlemesi gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda altın gibi Bitcoin (BTC)’in de önemli bir varlık sınıfı olarak ortaya çıkabileceğine inanıyor. Bankacılık devi yakın zamanda “Kripto para birimleri: Fad or Forever?” adlı bir rapor yayımladı ve baş ekonomist Abheek Barua liderliğindeki bankanın hazine ekibi kripto alanındaki gelişmelere ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Hindistan, kripto para piyasası için taslak yasa tasarısı oluşturuyor

HDFC raporu, kripto para birimlerinin diğer varlık sınıflarına karşı bir korunma görevi görebileceğinden bahsediyor. Kripto varlıklarla ilgili en önemli endişe devasa oynaklıklarıdır. HDFC Bank, küresel merkez bankalarının CBDC oyununa adım atmasıyla birlikte bunun yakından izlenmesi gereken bir alan olduğunu da belirtti. Hindistan’ın kripto piyasası düzenlemelerindeki belirsizlik, birçok yatırımcıyı kripto para piyasasına katılmaktan alıkoydu. Geçen yıl Mart 2020’de Yüksek Mahkeme, kripto paralara yönelik önceki yasağı kaldırdı ve yatırımcıları rahatlattı. Geçen yıl, Hintli yatırımcıların kripto para piyasasına yatırımının arttı görüldü.

Bununla birlikte, Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para piyasasına genel olarak olumsuz bakmayı sürdürdü. RBI, yatırımcılardan volatil piyasadan uzak durmalarını istiyor. HDFC dışında, ICICI Bank, Paytm Payments Bank ve Yes Bank gibi bazı diğer bankacılık kurumları da Bitcoin ve diğer altcoinlerden oluşan kripto para piyasasına girmiş durumda. Öte yandan, Hindistan hükümeti kripto para piyasası için taslak yasa tasarısını oluşturmaya devam ediyor.

HDFC: Bitcoin (BTC) önemli bir varlık sınıfıdır

Bankacılık devi, Bitcoin (BTC)’in kripto pazarındaki büyük rolünü kabul etti. Altın gibi, Bitcoin’in de büyük bir varlık sınıfına girebileceğini ekledi. Livemint’te paylaşılan Raporda ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:

Altın ile Bitcoin (BTC)’in günlük getirileri arasında pozitif bir ilişki bulduk. Başlangıçta korelasyon zayıf olmasına rağmen yükseliyor. Portföy çeşitlendirme perspektifinden bakıldığında iyi bir hedge olma özelliklerine sahip.

Ancak rapor, Bitcoin fiyatları ile google aramaları arasında güçlü bir korelasyonun olduğunu, bunun belki de bir heves olduğu konusunda da şöyle uyardı:

Evet, diğer varlık sınıflarındaki keskin hareketlere karşı korunmaya yardımcı oluyor, ancak öncelikli olarak geçici yoğun ilgi nöbetlerinden kaynaklanıyor gibi görünen kendi volatilitesi biraz etkisini düşürücü.

Raporda vurgulanan önemli olumlu noktalardan bir tanesi ise, bakiyesi sıfır olmayan adres sayısıyla ölçüldüğü zaman ortaya çıkan kripto para birimleri için artan bir iştahtı. Bu gösterge dijital tokenlerin burada uzun süre kalacağını ve aceleyle gitmeyeceğinin göstergesi olabilir.

Bitcoin, son birkaç yılda en iyi performans gösteren kripto para

Bir Bitcoin adresi, bir Bitcoin ödemesinin kaynağını veya hedefini belirtir. Bakiyesi sıfır olmayan Bitcoin adreslerinin sayısı, 2014’teki 3,9 milyon adrese kıyasla, Aralık 2020 itibarıyla 33 milyon adet olarak gerçekleşti. Dahası, Bitcoin, 2015’ten bu yana S&P’nin %102’sine, Nasdaq’ın %184’üne ve altının%59’una karşı %10,869’luk getiri ile son birkaç yılda en iyi performans gösteren varlık sınıflarından biri olmuştur.

HDFC Bank, merkez bankaları tarafından ihraç edilen kripto para birimlerinin faydalarına değinerek, nakit yönetimi sağladığını ve transferi maliyetlerini düşürdüklerini, finansal katılıma yardımcı olduklarını ve sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırdıklarını söyledi. Rapor konuya ilişkin ek olarak şunlara yer verildi:

Ek olarak, merkez bankası kripto para birimleri (CBDC’ler), bir kriz/ekonomik stres sırasında ekonomiyi desteklemek için yönlendirilmiş teşviklerin (helikopter parası) dağıtımını hızlandırabilir ve böylece fiyatlar üzerinde yukarı doğru baskı oluşturabilir.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), oyunda yer aldığını ve kendi CBDC’sini başlatmak için çalıştığını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku