Bitcoin’in (BTC) Hisse Senedi Piyasası İle Korelasyonu Azalıyor! Boğa İşareti Olabilir mi?

0 64

Bitcoin (BTC) ve kripto piyasası genellikle geleneksel borsadan izole edilmiş bir balon veya güvenli bir liman olarak görülüyor.

Ancak bir varlık sınıfı olarak kripto paralar her zaman temelde hisse senetlerine bağlanmış ve büyük endekslerin fiyat seviyelerini yakından takip etmiştir. Geçtiğimiz yıl Mart ayında, S&P 500 ve NASDAQ endeksinin her ikisi de yüzde 30 kayıp yaşarken, Bitcoin yaklaşık yüzde 50 düştüğü için bu korelasyon açıkça ortaya çıkmıştı.

Bununla birlikte bazı açılardan bu korelasyon, son zamanlarda kripto para piyasası için bir oldukça olumlu olmuştur. 2021’in başından bu yana, kripto paralar yeni zirvelere yükseldi, Bitcoin ve Ethereum sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 150 artış sergiledi. Tarihsel olarak düşük faiz oranları ve Federal Rezerv’in para politikası, kripto para piyasasının daha çok kişi tarafından benimsenmesinin önünü açtı.

Bitcoin’in Hisse Senetleri İle İlişkisi Azalıyor

Bitcoin’in hisse senetleriyle olan 30 günlük hareketli korelasyonu, aylardır görülen en yüksek seviye olan 0.4’e yükseldi. Birçok yatırımcı ve analist, yüksek faiz oranlarının gelecekteki nakit akışına zarar vereceğini ve borç ağırlıklı büyüme hisse senetleri çekiciliğini kaybetmeye devam edeceğinden, NASDAQ endeksi için daha fazla düşüş bekliyor. Yüksek korelasyon seviyeleri ve yükselen hazine getirileriyle birlikte, göstergeler Bitcoin’in kısa vadede düşüş eğiliminde olduğuna işaret etti.

Bununla birlikte, lider kripto para birimi geçtiğimiz günlerde NASDAQ ile ilişkisini kırdı. Bu hafta, Bitcoin’in hisse senetleriyle olan korelasyon seviyesi düşmeye devam etti ve haftayı 0.2’nin biraz altında bitirdi. Bu durum mutlak bir yükseliş göstergesi olmasa da,  Bitcoin’in kısa vadeli fiyat seviyesi için olumlu bir işaret olarak kabul ediliyor.

Bunun nedeni, teknolojinin astronomik olarak yüksek değerlemelerinin mevcut makroekonomik gelişmelerle gerekçelendirilmesi zorlaştığından, NASDAQ’ın aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya kalmaya devam etmesidir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku