Hindistan İçin Felaket Çanları Çalıyor: Bankalar Harekete Geçti!

0 101

Hindistan, dijital varlıklar üzerindeki yaklaşımına her geçen gün yeni kısıtlamalar eklerken, ülkenin merkez bankası gayri resmi olarak bankalara kripto para borsalarıyla etkileşime girmeyi bırakmalarını tavsiye etti.

Bankalar harekete geçti

Konuya yakın kaynaklar Reuters’e, Hindistan Merkez Bankası’nın, kara para aklama olasılığına ilişkin artan endişelerle borsalara sınır ötesi para girişinden rahatsız olduğu bildirildi. Kaynaklar, konuyla ilgili olarak şunları bildridi:

Düzenleyici, resmi olmayan bir şekilde, çok spekülatif olduğu halde neden böyle bir işle uğraştığımızı soruyor. Kara para aklamaya yol açabileceğinden, işlemler yoluyla yurtdışına çok fazla para akmaktadır. Merkez bankası bundan rahtsızlık duymaktadır!

Kimliğinin gizli kalmasını isteyen kaynaklar, konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığını, ancak bazı bankaların halihazırda yönetmeliği uyguladığını belirtti. Ülkenin önde gelen bankalarından CICI Bank’ın ortak ödeme hizmeti şirketlerini, kripto para ile ilgili tüm ödeme işlemlerini durdurmaya yönlendirdiği bildirildi. Axis Bank, Citibank ve Kotak Mahindra Bank gibi diğer bankalar da iç politika değişikliklerini gerekçe göstererek kripto para işlemlerini durdurdu.

Hindistan yakında tam yasak getirebilir

Gayri resmi düzenleme, Hindistan’ın ülkedeki dijital para birimlerini yasadışı ilan etme olasılığını artırıyor. Şu anda Hindistan, kripto para birimlerini potansiyel olarak yasaklayacak bir yasa tasarısı hazırlıyor. Tasarıdaki ilerleme, ülkede şiddetli bir şekilde kasıp kavuran koronavirüs krizi nedeniyle askıya alındı.

2018’de Hindistan Merkez Bankası, düzenlenmiş bankaların Bitcoin ve diğer dijital varlıkları içeren işlemleri yapmasını yasaklamıştı. Ancak Yargıtay, Mart 2020’de kripto para borsalarının temyiz başvurusunda bulunmasının ardından yönergeyi bozdu.

Hindistan’ın her geçen gün yaklaşan kripto para yasağı, sektör yüksek bir sermaye girişine tanık olmaya devam ederken ve yatırımcıların devam eden ralliden kar elde etmeyi hedefledikçe somut bir korku haline geliyor. Tahminler, Hindistan’ın kripto yatırımcılarının  sayısının10 milyon olduğu ve  varlığın tahmini toplam değerinin ise 1,36 milyar dolar civarında olduğunu gösteriyor.

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku