Asya’da Kripto Para Karşıtlığı Zirvede: Japonya, Singapur, Güney Kore

56

Merkez bankalarının kripto paralara sıcak bakmadığı artık somut bir gerçek. Hergün yeni bir ülkenin Merkez Bankası başkanının Bitcoin (BTC)’i hedef alan açıklamaları manşetlerde yerini buluyor. Bugün günlerden Japonya. Bloomberg, Japonya Merkez Bankası başkanı Haruhiko Kuroda’nın kripto karşıtlığına katılan en son isim olduğunu ortaya koydu.

Japonya Merkez Bankası: Kripto paralar yatırım aracı değil

Tanınmış Alman ekonomist Holger Zschaepitz, Japonya Merkez Bankası’ndan gelen bugünkü açıklamanın, Bitcoin’i 40 bin dolarlık kritik çizginin altına iten tetikleyici etken olduğunu iddia etti. Başkan Kuroda, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin spekülatif olduğunu ve bu varlıkların aşırı derecede yüksek volatilite sergilediğini belirtti.

Tokyo Kripto Para Merkezi Olmaya Hazırlanıyor: Kritik Açıklamalar!

Başkan ayrıca, BTC’nin hiçbir zaman geleneksel ekonomik sisteme bir rakip olamayacağını da sözlerine ekledi. Tıpkı, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos gibi, başkan Kuroda da kripto paraların gerçek bir yatırım aracı olmadığına inanıyor.

Güney Kore kripto paraları suçluyor

Güney Kore’nin önde gelen gazetelerinden The Korea Herald’ın bildirdiğine göre, Güney Kore merkez bankası, perakende  yatırımcılar arasında popüler hale gelen ve ülkenin finansal sistemini tehdit edebilecek kaldıraçlı kripto para ticaretine karşı ciddi şekilde uyarıda bulundu..

Merkez Bankası başkanı Lee Ju Yeol,  Perşembe günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Aşırı düzeyde kaldıraçlı kripto para ticareti, kripto paraların istikrarsızlığı göz önüne alındığında Kore halkını finansal zarar riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Artan kripto para ticareti miktarının mevcut finansal sistem üzerinde olumsuz bir etki yaratmasını bekliyoruz.

Güney Kore Altcoin Çılgınlığı İçin Harekete Geçti: Endişe Verici!
Güney Kore Altcoin Çılgınlığı İçin Harekete Geçti: Endişe Verici!

Bu açıklamalar, ülkede artan borçlanan insan sayısının artmasından sonra geldi, ancak bunun özellikle altocoin para ticaretinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı net değil. Para düzenleyicisinin kaldıraçlı ticarete karşı alacağı kesin önlemler net olmasa da Lee, Kore merkez bankasının kaldıraçlı kripto ticareti ile ilgili işlemleri yakından izleyeceğini vurguladı. Buna ek olarak, temerrüt risklerinin bankacılık sistemi üzerinde korkunç bir etkisi olabileceğinden, düzenleyicinin dijital para yatırımcılarına verilen yeni kredileri azaltabileceğinin sinyalini verdi.

Singapur harekete geçmeye hazırlanıyor

Singapur polisi, kripto paralar ile ilgili suçların 2018’den bu yana fırladığını ve yükseliş oranının yavaşlamadığını bildirdi. Ülkenin önde gelen gazetesi The Straits Times’a göre, geçen yıl koronavirüs krizi sırasında, kripto para dolandırıcılığı, 2019’a göre 3 katında fazla  arttı ve yaklaşık 393 suç duyurusunda bulunuldu.

Yetkililerin bildirdiğine göre, dolandırıcılar bu olaylar sırasında 29 milyon dolar çaldı. Bu rakamın ileriki yıllarda daha da alarm verici seviyelere ulaşması bekleniyor. Singapurlu yetkilinin kripto paraalr ilgili söylemi, ülkenin en büyük mali düzenleyicisi olan Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından verilen uyarılarla aynı doğrultuda ilerliyor. Son zamanlarda, Singapur Sosyal Politikalar Kıdemli Bakanı ve Koordinasyon Bakanı Tharman Shanmugaratnam, Parlamento’ya finansal gözlemcinin dijital para yatırımlarının veya ticaretinin ne kadar riskli olduğu konusunda defalarca uyardığını hatırlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Financemagnates.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku