Dijital altın tokenlar, Bitcoin e karşı bir tehdit oluşturuyor mu?

0 4

Dolar düşerken Bitcoin ve altın art arda yükseliyor. Bu aynı zamanda değerli metal emtia ile desteklenen dijital altın tokenların piyasa değerinin rekor seviyede büyümesine de yol açtı.

Piyasa değerindeki bu hızlı büyümeye tam olarak ne sebep oldu ve bu Bitcoine karşı herhangi bir tehdit oluşturuyor mu?

Emtia destekli altın tokenların piyasa kapasitesi 2020de yüzde 1000 arttı

Bitcoin ve altın arz kıtlığı gibi birkaç temel benzerliği paylaşıyor. Bitcoinin özellikle depolama ve güvenlik açısından faydaları nedeniyle yakında piyasada değerli metalden daha çok önem ve benimseme kazanacak.

Fiziksel bir biçimde bulunan altın onu çok daha az taşınabilir hale getirir ve genellikle bir kasada depolama gerektirir. Ayrıca bu şekilde güvende tutulmadıkça varlığı hırsızlığa karşı oldukça savunmasız bırakıyor.

Altın depolamayla ilgili karşılaşılan zorlukları hafifletmek ve altın külçelerin şu anda getirmekte olduğu yüksek primlerden kaçınmak için yeni bir dijital altın token trendi ortaya çıktı.

Bu tokenlar karşılık gelen miktarda emtia ile desteklenir ve genellikle başka bir yerdeki bir güvenlik tesisinde depolanan gerçek bir altın külçe üzerindeki dijital sahipliği temsil ediyor.

2020nin ekonomik belirsizliği nedeniyle 2020’de altına yönelik hücum bu emtia destekli tokenlerin piyasa değerini yüzde 1000 artırarak 100 milyon doların üzerine çıkardı ve hala da yükseliyor.

Altın token’ın toplam piyasa değeri 82 milyon dolar Tether Gold (XAUT) ve 56 milyon dolar Paxos Gold ile ilişkilendirilerek toplam 139 milyon dolara ulaştı.

Neden bu tokenlar Bitcoin için tehdit oluşturmuyor?

Bitcoin önemli karşılaştırmalı özellikleri nedeniyle uzun süredir dijital altın olarak kabul edildiği göz önünde bulundurulduğunda bu emtia destekli tokenler kripto para birimine rakip olarak algılanabilir mi?

Bir anlamda evet. Diğer tüm tokenlar ve altının kendisi sermaye için Bitcoin ile rekabet ediyor. Ancak bu varlıklar Bitcoin için ciddi bir tehdit oluşturmuyor.

Birincisi bu tokenların birleşik piyasa değeri yalnızca 140 milyon dolara ulaştı. Bitcoinin piyasa değeri 200 milyar doların üzerindedir. Bitcoin ayrıca yalnızca 21 milyonluk sabit sınırlı arza sahiptir. Altın sınırlı olabilirken belirsiz bir arzı var.

Bitcoin aynı zamanda merkezi olmayan herhangi bir hükümete ait olmayan bir ağdır ve bu altın jetonlar yerel hükümet yasalarına bağlı merkezi bir şirket tarafından tutulan bir emtia tarafından destekleniyor. Bu engellerin dışında bulunan kripto para birimi kıymetli metallerin asla eşleşemeyeceği bir değer sunuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku