Bankacılık Devinden Bitcoin ve Kripto Para Öngörüsü

0 27

Dünya çapında hizmet veren bir yatırım bankası olan Goldman Sachs, geçen sene kripto para birimleri için ‘kötü bir yatırım seçeneği’ demişti. Bugün yayınlanmış olan yeni bir rapor, bazı şeylerin değişmiş olabileceğini gösteriyor. İşte rapora dair ayrıntılar…

Uzmanlar Goldman Sachs’a kripto para birimlerinin neden değerlerini kanıtladığını söyledi

Amerika Birleşik Devletleri’nin ve tüm dünyanın en önemli bankalarından biri olan Goldman Sachs, kripto para birimleri hakkında bir rapor yayınladı ve içeriği ekosistem için oldukça umut verici. “Kripto, yeni bir varlık sınıfı” adlı rapor henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Yine de bu araştırmalara erken erişime sahip yatırımcılar tarafından sosyal ağlarda zaten paylaşıldı.

Varlık yönetimi firması Aike Capital’in kurucusu ve aktif Crypto Twitter yorumcusu Alex Krüger, raporun bir kısmını paylaşarak, raporun “birkaç gün içinde” tam olarak sunulması gerektiğini söyledi. Rapor, kripto para birimlerinin bir varlık sınıfı olarak doğasını tartışıyor. Bunu yaparken, Galaxy Digital CEO’su Michael Nogoratz, Global FX’den Zach Pandl, Chainlaysis’ten Michael Gronager ve Nouriel Roubini başta olmak üzere alandaki birkaç uzmanın görüşleri toplandı.

Rapor, önde gelen kripto para birimlerinin en temel özelliklerini ve her birinin kullanışlılığını açıklıyor

Bu bağlamda, örneğin banka, Bitcoin’in büyük bir para birimi olarak, XRP’nin gerçek zamanlı bir ödeme sistemi olarak, Ethereum’un bir akıllı sözleşme platformu olarak, BNB’nin bir yardımcı token/ uygulama olarak ve Polkadot’un birlikte çalışabilirlik yeteneklerine sahip bir Blockchain olarak hizmet ettiğini açıklıyor. Buna ek olarak, her projeye benzersiz bir özellik sağlamak, hedef kitlelerinin bazı bölümlere ayrılmasına izin verir.

Goldman Sachs, Bitcoin’in temel değerinin kullanımında ve kabulünde yattığını söyledi. Michael Novogratz, kurumsal sermaye akışının kripto para birimlerinin çekiciliğinin ve piyasaların olgunluğunun kanıtı olduğunu iddia etti. Novogratz ayrıca, kripto para etrafındaki basit sosyal fikir birliği nedeniyle Bitcoin’in doğasını iyi bir değer deposu olduğunu şu ifadelerle savundu:

Dünya, Bitcoin’in iyi bir değer deposu olduğuna inandıkları için oylarını BTC’den yana kullandılar.

Grayscale Investments CEO’su Micahel Sonnesheim ise Novogratz’ın görüşünü güçlendiriyor. Ona göre Bitcoin’in kıtlığı “enflasyona ve para biriminin değer kaybetmesine karşı önlem almanın bir yolu”. Sonnesheim ayrıca, kripto para birimlerinin COVID salgını nedeniyle genel ekonomik çöküşten özellikle etkilenmesine rağmen, 2020’deki toparlanmanın diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdiğini ve bir varlık sınıfı olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dayanıklılığını yeniden teyit ettiğini açıkladı.

Bitcoin zaman içinde değer kazanıyor ve yatırımcılar gözünü açık tutmalı

Goldman Sachs, 2013-2016 ve 2017-2021 dönemleri arasında BTC’nin davranışı açısından benzerlik olduğunu gösteren Bitcoin’in fiyat gelişiminin bir grafiğini de paylaştı. Alex Krüger için bu, piyasaların döngüsel davranışına inananlar için iyimser bir nokta ve mükemmel bir yatırım fırsatı sunabilir. Bitcoin tarihi boyunca, her düşüşten sonra -bu düşüş ne kadar büyük olursa olsun- toparlanma ve zaman içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma eğilimindedir.

Rapor, geçen yıl “Bitcoin Dahil Kripto Para Birimlerinin Varlık Sınıfı Olmadığını” iddia ettikleri bir sunumdan önemli bir duruş değişikliğini temsil ediyor. Çünkü nakit akışı veya küresel ekonomik büyümeye maruz kalma yoluyla kazanç sağlayamadılar; kârlarını çeşitlendiremediler veya dalgalanmaya karşı koruyamadılar. Bu nedenle müşterilerine tavsiye etmediklerini şöyle ifade etmişlerdi:

Takdirinin esas olarak bir başkasının daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olup olmamasına bağlı olan bir menkul kıymetin müşterilerimiz için uygun bir yatırım olmadığına inanıyoruz.

Ancak o zamandan beri neredeyse yüzde 600’lük bir takdirle, düzeltme yapma zamanı gelmiş gibi görünüyor ve bu rapor eski duruşları yeniden gözden geçirmek için mükemmel bir yol olabilir.

Kaynak Cryptopotato.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku