İran Casusları Yasadışı Kripto Para Madencilerini Avlayacak

0 17

İran hükümeti, yasadışı kripto para madencilerini engelleme görevi için istihbarat görevlilerini görevlendirdi. Bu benzeri görülmemiş hamle, ülkenin artan elektrik tüketimiyle ilgili endişelerini çözmeyi amaçlıyor. İran hükümeti, yasadışı olarak mesken elektriği kullanan kripto para madencilerini bulmak ve ele geçirmek için casuslarını görevlendirirken, aranan bu şahısların para cezasına çarptırılabileceği bilgisine yer verildi.

Hükümet yasadışı kripto para madencilerine karşı

İranlı yetkililer yasadışı kripto madenciliği ile ilgili sorunlarını çözmeye kararlı görünüyor. Bloomberg, yetkisiz  madencilik yapan bilgisayar “çiftliklerini” tespit etmek ve ele geçirmek için bu Asya ülkesinde komitelerin kurulmasına yardımcı olunduğunu bildirdi. Tavanir’in dağıtım koordinatörü Gholamali Rakhshani Mehr, sübvansiyonlu enerji fiyatları nedeniyle İran’ın kripto para  madencileri için çok çekici bir yer olduğunu hatırlattı. Ancak, madencilikteki artış büyük elektrik tüketimi ve dolayısıyla tüm ülke genelinde enerji yetersizliği yarattığı için ülkenin büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

İlginç bir şekilde, İstihbarat Bakanlığı’nın kilit bir kaynağı ise görevi yasa dışı kripto para madenciliği bildirmek olan halk arasından ihbarcılardır. Tavanir, bu yıl görev için maksimum ödülü 200 milyon riale (873 dolar) çıkardı, bu da İran’daki asgari aylık ücretin 7,5 katı oldu. Medya, hükümetin bu yıl içerisinde elde ettiği başarının bir kısmına haberlerinde yer verdi. Hükümet sanayi birimleri, evler ve terk edilmiş garajlarda gizlenmiş yüzlerce bilgisayar cihazına el koydu.

Mesken elektriğini kullanan madencilere para cezası

Asya ülkesindeki çok sayıda şirket, İran hükümetinin 2019 yılında düşük maliyetli elektrik enerjisi ile ilgili düzenlemeyi onaylamasının ardından kripto para madenciliği yapmaya başladı. Firmaların çoğu kâr etse de operasyon bazı çevresel tartışmalara neden oldu. Dahası, birçok kripto para madencisinin ev elektriğini kullandığı ortaya çıktı. Tehran Times’ın bildirdiği gibi, hükümet mesken elektriği kullanan madencilere ağır para cezaları vermeyi planlıyor. Enerji Bakanı’nın sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, madencilik şirketlerinin ve bireylerin de ülkenin elektrik şebekesini onarmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi. Aynı zamanda, İran Termik Santral Holding Şirketi (TPPH) başkanı daha olumlu bir düşüncesini paylaştı:

Ramin, Neka ve Shahid Montazeri’deki üç enerji santraline gerekli ekipman kuruldu. Kabine ve Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan yasa ve yönetmeliklere göre, santrallerimizin kapasitesinin bir kısmını kripto para madenciliği için tahsis etmemize izin verildi.

Ülkenin yetkilileri öneriyi kabul ettiler, ancak kripto para madenciliği yapan kuruluşların İran’ın yakıt tedariklerine sağladığı sübvansiyonlardan yararlanamayacaklarını açıkladılar.

Kaynak Cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku