10.000 BTC Değerinde Pizza: Bitcoin Pizza Günü Nedir?

634

Bitcoin ve pizza. Kulağa ilk duyulduğunda tuhaf bir kombinasyon gibi gelebilir, ancak kripto para piyasalarında gerçekleşen ilk ticari alışverişin simgesidir.

Pizza: Bitcoin ile alımı gerçekleştirilen ilk fiziksel ürün

Kripto para birimleri, üretilmeye başlandığı günden bu zamana kadar küresel anlamda yüzlerce gelişme yaşandı. Bitcoin (BTC), piyasaya çıktığı gün itibariyle dikkatleri üzerine çekti. Şimdilerde ise herkes mining yapıyor veya kripto para piyasalarını yatırım ortamı olarak görüyor. Yatırımcılar ve girişimciler, ilk kripto para ticaretinin viral hale gelmesinden bu zamana kadar, hangi alanlarda ticaret yapılabileceğini araştırıyorlar.

10.000 BTC Değerinde Pizza: Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Kripto para birimleri bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmezken ABD’nin Florida eyaletinden bir adam yemeğini Bitcoin ile ödemek istediğini belirtti ve günler içerisinde bu alım işlemi gerçekleştirildi. Sonrasında ise, bu konu hakkında tüm insanlar konuştu. Bitcoin Pizza Günü, 2010 yılında Florida’da yaşayan yazılımcı ve BTC minerı olan Laszlo Hanyecz, Papa John’s’tan iki pizza satın almak için Bitcoin kullandığı günü temsil etmektedir. Her yıl 22 Mayıs’ta gerçekleştirilir. Bu iki pizza ilk merkeziyetsiz kripto para birimiyle satın alınan ilk fiziksel öğe olma özelliği taşır.

10.000 Bitcoin bugün 300 milyon dolar değerinde

Hanyecz, pizza alımını gerçekleştirmek için 10.000 BTC ödeme yaptı. Bu miktar o zaman yaklaşık 41 dolar değerindeydi. Kripto para biriminin değeri zaman içinde hızla artış yaşarken, şu anda 10.000 BTC’nin piyasa değeri yaklaşık 300 milyon dolar ediyor.

10.000 BTC Değerinde Pizza: Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Bitcoin’in değeri sonraki on yılda önemli ölçüde artış yaşadı. Eğer, Hanyecz pizza alımına karşılık ödediği 10.000 BTC’yi, ATH’si olan 68.990 dolar seviyesinden satmış olsaydı, yaklaşık 690 milyon dolar bir serveti olacaktı. Bu miktar, 15 dolardan 46 milyon büyük boy Papa John’s pizza almına denk gelmektedir. Hanyecz, Anderson Cooper’a CBS ile 2019’da gerçekleştirdiği bir röportajda şunları söylemişti:

‘’Satın alım işlemi, belirli insanlar için Bitcoin’i gerçek kıldı. Doğrusu benim için öyle oldu.”

Pizza siparişi manşetlerde yer aldı

Hanyecz’in hikayesi, ABD’nin önde gelen haber gazeteleri; The Wall Street Journal, ABC News, Slate ve TechCrunch’ın TechCrunch ve Slate’e başlık olmasının ardından yaygınlaştı ve küresel çapta bir gün haline geldi. İlk Bitcoin pizza siparişinin yapıldı günden itibaren, her yıldönümünde kripto kültürünün temelini oluşturan bu gün için etkinlikler yapılmaya devam ediliyor.

Kutlamalar başlasın!

Dünyanın dört bir yanındaki pizza severleri, Web3‘ün teknolojik olanaklarıyla birleştirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz blockchain projesi PizzaDAO, Pazar günü geleneksel Bitcoin Pizza Günü kutlayacağını duyurdu. Grup, Arjantin, Avustralya, Kanada, İngiltere, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 75’ten fazla ülkedeki 100 pizza satış noktasında etkinlikler düzenleyecek.

 

10.000 BTC Değerinde Pizza: Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Günümüzde dünya çapında 15.000’den fazla kuruluş, kripto para birimini ödeme olarak kabul ediyor. Filmler, giysiler, basketbol biletleri, hava yolu paketleri, otel rezervasyonları ve video oyunları kripto para birimi kullanılarak satın alınabilecek öğeler arasında yer almaktadır. Daha fazla kripto para haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak bitcoinist
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku