Blockchain: Bitcoin Madenciliği 2021’de Daha Merkeziyetsiz Bir Hale Geldi!

20

Bir metriğe göre Bitcoin (BTC) geçtiğimiz yıl önemli ölçüde daha merkezsiz bir hale geldi ve bu trend giderek büyüyor.

Küçük ölçekli madenciler ön plana çıkıyor

Zincir üstü veri kaynağı Blockchain‘den elde edilen verilere göre, hashrate dağıtımı giderek daha küçük madencilere doğru kayıyor. Son 12 ayda büyük bir fiyat artışı görmesine rağmen, Bitcoin madencileri daha “kurumsal” hale gelmedi. Madencilik sektörü aslında daha anonim, küçük ölçekli varlıkların katıldığını görüyor. Hashrate dağılımına bakıldığında, eğilim Mart 2020 çöküşünden bu yana kendini gösteriyor ve bu yıl hız kazandı. 64.500 dolar’daki tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüş, daha küçük madencilere doğru hareketi hızlandırdı.

Bu arada Kriptoarena’nın bildirdiği gibi, hashrate son iki hafta içinde istikrar kazandı ve kaybedilen ivmeyi geri kazanmaya başladı. Madencilik topluluğu tarafından bir bütün olarak toplanan gelirlerin analizi, gerçekleşen toparlanmanın altını çizerek, hashrate’in Mayıs ayına kadar devam etmesini sağlayan yükseliş eğilimi için umut veriyor. An itibariyle, Bitcoin hashrate, 83 EH/s’den başlayarak, saniyede yaklaşık 95 exahash (EH/s) olarak gerçekleşti.

 Çin yasakları Bitcoin madenciliğinin verilerini değiştirdi

Bununla birlikte, madenciler arasında gelecekteki değişiklikler, Çin yasaklarının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde güç toplayan daha büyük oyunculara odaklanıyor gibi görünüyor. ABD‘de halka açılmayı planlayan bir Bitcoin madencilik firması da dahil olmak üzere bu ay yapılan bir dizi duyuru, endüstrinin çevresel kimlik bilgilerinin hızla değiştiği haberleriyle birleşiyor. CoinShares’in kurucu ortağı Nic Carter CNBC’ye şunları vurguladı:

Madencilerden çok daha fazla açıklama görüyoruz. Hashrate’in yüzde 32’si Bitcoin Madencilik Konseyi’ne katıldı ve şimdi üç ayda bir açıklamalar yapıyorlar ve bu örnekte, madenciler yüzde 67 yenilenebilir veya nükleer enerjiye sahipti.

Çin’in Kripto Para Yasağı Uzun Vadede Faydalı Bir Gelişme mi?
 

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla’nın bu çevresel değişikliklere dayanarak önümüzdeki aylarda ödemeler için Bitcoin’i tekrar kabul etmeye başlayabileceğini ima etti. Musk’ın B-Word Bitcoin konferansındaki açıklamaları kripto para piyasasını heyecanlandırdı ancak milyarderin gelecekteki adımının ne olacağına dair hala şüpheler var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku