Gözler ABD’de: Bitcoin (BTC)’nin Kaderi Belirlenecek

1.305

Kripto piyasası çalkantılı ve zor bir süreçten geçerek tarihi günler yaşamaya devam ediyor. LUNA‘nın çöküşü bütün kripto paraları derinden etkilediği görülmekte. Terra Luna vakfı, UST‘yi tekrardan toparlamaya çalışmak için yoğun bir şekilde Bitcoin (BTC) satışı yaparken, LUNA’nın ise satışı yapıp yapmadığı henüz bilinmiyor.

Piyasalar saat 15.30’u bekliyor

Terra Luna Vakfı’nın yaptığı satışlar Bitcoin (BTC) fiyatında anlık ve kesin düşüşler getirse de, lider kripto para biriminin o kadar satışa rağmen halen 30 bin doların üzerinde konumlanması yatırımcılara umut vermekte.

Gözler ABD’de: Bitcoin (BTC)’nin Kaderi Belirlenecek

Bugün itibariyle ise ABD borsalarında ve kripto piyasasında dönüm noktası olabilecek bir veri açıklanacak. TSİ 15.30‘da açıklanacak olan enflasyon verileri, küresel piyasaların yön tayin etmesini sağlaması beklenmekte. Amerikan Merkez Bankası (FED), geçtiğimiz dönemlerde enflasyonun düşürülmesi için düğmeye bastığı bilinmekte. Gerçekleştirdiği faiz artışlarıyla birlikte enflasyonun yükselişinin önüne geçmeyi planlayan ABD, bugün açıklanacak veriler ile başarılı olup olamadığı öğrenilecek. ABD Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) beklenti şuan itibariyle yüzde 8.1 oranında açıklanması. Piyasalar enflasyon oranının düşüş yaşamasını beklerken, yüzde 8.5 oranının üzerinde bir veri açıklanması küresel buhran senaryosunu devreye sokabilir.

Açıklamalar Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasalarını etkileyecek

Enflasyonun yükselişinin durmaması FED‘in faiz artışların daha şahin kararlar alabileceği anlamına gelirken, piyasalarında ciddi oranda değer kaybı ile sonuçlanabilir. Dün gece itibariyle enflasyon verileri hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, FED’in gerekli hamleleri yapacağına inandığını söylemişti. Bu söylem kripto piyasasında korku ile karşılanırken, bugün TSİ 16.30‘da açılacak olan ABD borsalarında yaşanacak hareketler büyük önem taşımakta. An itibariyle 30 bin dolar desteği üzerinde tutunan Bitcoin, bu seviyenin altında kapanış yapması halinde ise çok daha sert düşüşler yaşayabilir gibi gözüküyor.

Gözler ABD’de: Bitcoin (BTC)’nin Kaderi Belirlenecek

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, geniş çapta takip edilen bir kripto para analisti, endişe verici fiyat hareketlerine rağmen şu anda ayı piyasasından bahsetmenin doğru olmadığını söylüyor. Nicholas Merten, kritik bir metriğe dikkat çekiyor ve 516 bin YouTube abonesine Ethereum/Bitcoin oranının (ETH/BTC) kripto para piyasasındak, risk alma duygusunun hala arttığını gösterdiğini söylüyor. Analist, “ ETH/BTC oranına bir göz attığımızda, son birkaç saat içinde burada gördüğümüz toparlanma, oranın yükseldiğini ve neredeyse en yüksek seviyelere geri döndüğünü görüyoruz. Bu, Ocak ayından beri görülen en yüksek seviye. Özellikle dün Binance’taki hacim artışı ile kesinlikle büyüleyici ve göz ardı edilemez. Bu yüzden mutlak düşüş eğilimini ve FUD etkisini tekrar vurgulamıyorum. Belki biraz daha iyimser olmalıyız. Diğer yatırımcılar korktuğunda, açgözlü olmalıyız. Bence mutlak bir ayı piyasası başlangıcından söz etmenin zamanı değil. ETH/BTC oranı söz konusu olduğunda, veriler kesinlikle bunu göstermiyor.” ifadesini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak kriptopiyasasi
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku