Ortaya Çıktı: Zayıf Eller Bitcoin Satarken Balinalar İstifliyor!

0 26

Bitcoin piyasaları, mevcut boğa rallisinin beşinci ve en büyük düzeltmesinin derinliklerinde, ancak uzun vadeli sahipler hala Satoshi’leri istifliyor. Panik satışları azaldığı ve zayıf eller ortaya çıktığı için Bitcoin fiyatları son 24 saat boyunca sabit kaldı. BTC, dün aynı zamandan bu yana %5 artışla 45.400 doların biraz üzerinde işlem görüyordu. Bu düzeltme sırasındaki en düşük seviye, 17 Mayıs’ta 42 bin dolara doğru yaşanan düşüş oldu. Bu seviye iki kez destek noktası olarak kaldı.

On-chain analitik sağlayıcı Glassnode‘un bulgularına göre, düzeltme 35 günde %35 oranında gerçekleşti. Şimdiye kadar gerçekleşen en büyük Bitcoin rallilerinden biri oldu. Bu ralli 2017 boğa piyasasında görülen düzeltmenin neredeyse benzerini yansıtmakta.

Glassnode’un haftalık raporundaki verileri kullanan analistler, piyasaya yeni girenlerin zarar ederek teslim olduğunu, uzun vadeli yatırımcıların ise dipten satın almaya devam ettiğini doğruladı. On-chain hacminin çoğu kısa vadeli yatırımcılardan fiyat düşüşü sonrası geldi.

Zayıf ellerin panik satışı

Glassnode’nin raporunda sıfırın üzerinde Bitcoin tutan hesaplarda düzeltme sırasında düşüş yaşandığı belirlendi. Diğer taraftan birikimli olarak Bitcoin  tutan yatırımcıların sayısının ise son fiyat düşüşünden sonra %1,1 oranında arttığı görüldü.

Yeni girenlerin panik hali satışına karşın, uzun vadeli sahipler dipten satın alıyor ve daha düşük piyasa fiyatından Bitcoin biriktiriyor gibi görünüyor.

Uzun vadeli yatırımcıların elinde tuttuğu arzın, 2017 makro zirvesine benzer bir şekilde birikimli olarak ilerlediği ifade ediliyor. 2020’nin sonlarında veya Ocak 2021’de coin satın alan Bitcoin alıcıları ise coinlerini satmadı.

Elon Musk’un hafta sonu boyunca paylaştığı tweetlerden etkilenen yeni yatırımcılar ellerindeki kripto paraları zararına satarken, daha tecrübeli olanlar ise daha önce de gördükleri bu olaylardan etkilenmediler.

Kısa vadeli altcoin sahiplerinin panik satışı ile yol açtığına dair güçlü sinyaller var, ancak uzun vadeli yatırımcılar dipten satın almak için devreye giriyor ve güvenleri büyük ölçüde sarsılmıyor.

Bitcoin fiyat görünümü

Büyük panik satışlarının çoğu bitmiş gibi görünüyor ve Bitcoin, 40 bin dolar seviyesinde güçlü bir destek buldu. Fiyatlar şubat ayı başlarına geri döndü, ancak geçen yılın aynı döneminden bu yana hala %367 daha yüksek bir seviyede bulunuyor.

Bu nedenle 2020’de satın alan herkes büyük bir marjla kârda kalmaya devam ediyor. Büyük bir satış, kripto parayı 200 günlük hareketli ortalamasına geri döndürerek, 40 bin dolar seviyesini gösterebilir. Diğer taraftan, Bitcoin’in daha fazla ilerleme kaydetmek için 46.750 dolar direncini kırması gerekiyor.

Kaynak Cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku