Uzman İsim Bitcoin İçin Tarih Verdi: 15 Temmuz’a Dikkat!

1.117

Popüler kripto para yorumcusu ve yatırımcısı, Bitcoin(BTC) fiyatı üzerinden hesaplanan iki hareketli ortalama değeri ile fiyat seviyesinin geleceğine dair kritik ipuçları veriyor.

‘’15 Temmuz itibarıyla Bitcoin fiyatında dip görülebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatının bu ay makro dip göreceğine dair kesin bir sinyalin oluştuğuna ait bir iddia ortaya atıldı. 6 Temmuz tarihinde Twitter hesabı üzerinde paylaşım gerçekleştiren popüler kripto para yatırımcısı ve yorumcusu Wolf, BTC fiyat hareketinin düşmeyeceğinin kanıtı olarak hareketli ortalama (MA) verilerine dikkat çekti. Grafikteki kritik geçişin, kripto para piyasalarındaki kayıpların sonu olarak görüldüğünü belirtiyor.

BTC/USD çiftine ait pariteye bakıldığında, 2020 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana görülmeyen seviyeleri tekrar ziyaret etmesi sonrasında, makro dip seviyelerin görüldüğüne dair iddialar ortaya çıktığını açıklıyor. 3 günlük grafiği analiz eden Wolf, 200MA’yı geçen 100 günlük hareketli ortalamanın (MA), tıpkı önceki ayı piyasalarında olduğu gibi bir fiyat tabanı sinyali verdiğini şu sözleriyle paylaşıyor:

Negatif 3 günlük 100-MA, pozitif 3 günlük 200-MA’yı Temmuz ayının yarısına kadar ki süreçte geçecek, bu da dibin geldiğini doğrulayacaktır.

Önemli tarih yaklaşıyor

Spesifik olarak iki MA kesişiminin, 15 Temmuz tarihine kadar onaylanması gerektiğini bildiriyor. Bitcoin’in bu süre içerisinde büyük bir düşüşten uzak durması halinde, uzun vadeli güncel BTC fiyat tabanı olarak 17.600 dolar seviyesinden hesaplanacağını belirtiyor. Önceki örneklere bakılmasına rağmen, böyle bir sonucun yine de kesinliği bulunmamaktadır. 15 Temmuz tarihinden önce kripto para piyasaları, şimdiye kadar tüm risk varlıkları adına doğrudan ve olumsuz etkilediği kanıtlanan makro ekonomik sorunları atlatmak zorunda olduğu görülüyor.

13 Temmuz, piyasa katılımcıları açısından önemli tarihlerden biri. Bu tarih aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin Haziran ayı için belirledikleri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin resmi olarak açıklanacağı gündür. Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi, enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesinde yer alıyor ve TÜFE verileri 2022 yılı süresince tutarlı bir yükseliş eğilimi göstermeye devam ediyor. Enflasyonun daha hızlı bir yükseliş yaşaması durumunda ise, Fed’in olası parasal sıkılaştırma hamlesinin riskli varlıkların piyasa performansı üzerinde doğrudan olumsuz bir etki oluşturabileceği belirtiliyor.

MA’ların direnç seviyesi haline geldiği belirtiliyor

Ayrıca Bitcoin’in 7 Temmuz tarihi ile birlikte, 20.500 dolar fiyat seviyesinin geçerek haftalık en yüksek seviyelere yaklaştığı belirtiliyor. 6 Temmuz tarihinde kripto para analisti Keith Alan, Bitcoin’in yukarı yönlü ivmesini sürdürmesi halinde karşı günlük, haftalık ve aylık MA değerlerine dikkat çekiyor ev şunları söylüyor:

21-DMA değerinden gelen retler, daha yükseğe çıkmak için yeterli oranda bir yükseliş hissinin oluşmadığını gösteriyor ve bu da aşağı yönlü oluşabilecek düşüş hareketi ihtimalini artırıyor.

Direnç destek dönüşümünün (R/S) meydana gelmesi durumunda ise, 50 aylık MA’nın devreye girebileceğini ve ardından önceki ayı piyasalarında oluşan kilit nokta olan 200 haftalık MA’nın dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Piyasalar ve TradingView verilerinden elde edilen verilere göre, 21 günlük MA, 50 aylık MA ve 200 haftalık MA sırasıyla 20.300 dolar, 21.570 dolar ve 22.560 dolar olarak kayda geçtiği bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku