SVB Battı! Bu Altcoin İçin Kriz Büyüyor!

52

Kripto para piyasası sallanmaya devam ediyor. Silvergate’ten sonra Silicon Valley Bank’ın (SVB) da kapatıldığını duyurmasıyla beraber piyasadan büyük miktarlarda USDC çekilmesiyle beraber Bitcoin ve diğer altcoin projelerinde yaşanan ani çakılma, birçok yatırımcıyı korkutuyor! İşte detaylar…

Silicon Valley Bank (SVB) krizi sonrası bu altcoin için sirenler çalıyor!

Kripto para piyasasında son haftalarda yaşanan gelişmelerle beraber piyasada genel bir paniğe yol açan kapatılmaların en sonuncusu da Silicon Valley Bank’tan geldi. USDC Stablecoin’i ihraç eden Circle, Silicon Valley Bank’ın (SVB) 10 Mart Cuma günü kapatılması nedeniyle büyük bir hararetle karşı karşıya kaldı. Bununla beraber Circle kısa süre yaptığı açıklamalarda, USDC rezervlerindeki toplam 40 milyar dolarlık bütçenin 3.3 milyar dolarına SVB sahip bulunuyor.

Sonuç olarak bu son olayla beraber Circle’ın USDC’si dolara olan sabitini kaybetti ve 0.88 dolar seviyelerine geriledi. Genesis Trading’in eski başkanlarından Noelle Acheson, USDC fiyatındaki “alışılmadık derecede yüksek oynaklığın” yatırımcıların endişelerini açıkça yansıttığını söyledi. Bloomberg’e konuşan Noelle şunları ekledi:

“Tether (USDT) yatırımcıları pozisyon değiştirirken kar ediyor. Piyasaların şu anda ne kadar tuhaf olduğunun başka bir örneğinde, USDT’nin çok daha güvenli bir stablecoin gibi hareket ettiğini görmek şaşırtıcı”

'Bu Altcoin'i Satın' Diyen Coinbase: Bundan Alın!

Bir diğer yandan önde gelen stablecoin Tether’in baş teknik sorumlusu Paolo Ardoino, SVB’nin etkilerine maruz kalmadıklarını doğruluyor. Birçok uzmana göre, yatırımcılar altcoin USDT’yi anlık olarak en güvenilir stablecoin olarak görüyor.

Borsalar USDC işlemlerini askıya aldı

Önde gelen kripto para borsaları popüler stablecoin USDC’nin dolara sabitini kaybetmesiyle beraber işlemleri askıya aldığını açıkladı. Anlık olarak Coinbase, haftasonu için USDC: USD dönüşümlerini askıya alma kararı aldı. Yüksek volatilitenin ortasında son Twitter gönderisinde Binance, şu sözleri aktardı:

Hafta sonu bankalar kapalıyken USDC:USD dönüşümlerini geçici olarak duraklatıyoruz. Artan faaliyet dönemlerinde, dönüşümler, normal bankacılık saatlerinde takas yapan bankalardan yapılan USD transferlerine dayanır. Bankalar Pazartesi günü açıldığında dönüşümlere yeniden başlamayı planlıyoruz. Varlıklarınız güvende ve zincir üstü gönderimler için kullanılabilir durumda kalır.

Binance, özellikle yüksek girişler ve dönüşümü desteklemek için artan yük ile ilgili mevcut piyasa koşulları nedeniyle USDC’nin BUSD’ye otomatik dönüşümünü geçici olarak askıya aldı. Yaptığı açıklamalarda dev borsa, “Biz durumu izlerken atılması gereken normal bir risk yönetimi prosedürü adımıdır.” sözlerinde bulundu.

En son verilere göre, yatırımcılar son 24 saat içinde merkezi borsalardan yaklaşık 8 milyar dolar değerinde USDC’yi nakde çevirdiler. Dönüşümleri askıya alan büyük borsaların etkisini daha fazla görmek ilginç olacak.

USDC’nin çöküşüyle beraber lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’deki fiyat düşüşü de yatırımcıları büyük bir paniğe itti. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere BTC, anlık olarak 20.024 dolardan işlem görüyor. Piyasaların genel değeri ise 973 milyar dolar seviyelerine çöktü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku