Santiment’ten Kritik Tether (USDT) Açıklaması: Panik Satışı!

238

Amerikan dolarına 1:1 oranında sabitlenen ve değerini 1 dolar düzeyinde muhafaza eden Tether (USDT) dün bazı küresel borsalarda 1 dolar seviyesinin altına indi. Kripto veri şirketi Santiment, balinaların, Tether ile ABD doları arasındaki denkliğin bozulmasının ardından büyük miktarda USDT sattığını ortaya koydu.

Santiment: Dün ‌710 milyon dolar değerinde Tether satıldı

  Dün, USDT’nin fiyatı 0,97 dolara düştü, ancak 1 dolara geri döndü. Santiment tarafından paylaşılan verilerin de belirttiği gibi, önde gelen balina adresleri sadece dün ‌710 milyon dolar değerinde Tether sattı. Bu büyük satış, artık balina adreslerinde en büyük bir günlük USDT satışı olarak kabul ediliyor. Santiment, bu adreslerin bağlı olduğu ağ hakkında hiçbir veri paylaşmadı.

Balinalar arasında böylesine büyük bir paniğin arkasındaki ana neden kesinlikle UST’nin ABD dolarına karşı 1 dolar sabit değerini tutamaması oldu. Kripto para piyasasındaki en güvenilir varlıklar olan stablecoin’ler, borsalardan ve merkeziyetsiz akıllı sözleşmelerden gelen büyük çıkışlar bildirdi.

Yöneticiden önemli açıklama geldi

USDT ile USD arasındaki denkliğin neden yitirildiği henüz bilinmezken, UST’de ve LUNA’da yaşanan krizin ardından piyasaya korkunun hakim olduğu gözlemleniyor.  Tether tarafından geliştirilen USDT, UST’den farklı olarak değerini bir algoritmadan değil, içerisinde çeşitli yatırım araçlarının yer aldığı bir havuzdan alıyor. Bu, yatırımcılara sahip oldukları USDT’leri her an bozdurabilme imkanı sunuyor. Tether’ın CTO’su Paolo Ardoino da Twitter hesabından yaptığı açıklamada kullanıcıların USDT’lerini hala 1:1 oranında bozdurabildiklerini teyit etti.
Toplam piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar düştüğü için kripto piyasası geçen haftadan bu yana aşırı bir konsolidasyon yaşıyor. USDT, 81,8 milyar dolarlık bir piyasa sermayesiyle en büyük stablecoin ve üçüncü en büyük kripto para birimi konumunda. Tether, kripto ticaretini kolaylaştırmak için açık ara en çok kullanılan token. Yatırımcılar, devam eden çöküşün ortasında kripto para piyasasından çekiliyor gibi görünüyor. USDT’nin kripto ticaretini kolaylaştırmadaki yaygın kullanımı göz önüne alındığında,  stablecoin’in trader’lar tarafından dolar karşılığında satılması muhtemel. Rezervleri üzerindeki belirsizlik göz önüne alındığında, bu durum Tether’de satışları da tetikleyebilir. Hazine başkanı Janet Yellen de dahil olmak üzere ABD mali düzenleyicileri, UST’nin son çöküşünü  stablecoin sektötüne karşı bir eleştiri olarak kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku