Biden Yeni Kripto Para Kararını Açıkladı!

80

Biden yönetiminin 2024 mali bütçe planı açıklandı. Birçok yatırımcı için tartışma konusu olan yeni bütçe planı ile beraber kripto para yatırımcılarına yeni vergilendirme sistemi geliyor. İşte detaylar…

Biden yönetiminin yeni bütçe planı, kripto para birimlerine yönelik yeni sistemle geliyor!

ABD Başkanı Joe Biden’ın yaklaşmakta olan bütçe teklifi, kripto yatırımcıları için, “wash trading’e” ilişkin sınırlamalar ve sermaye kazançları vergisinin önerilen iki katına çıkarılması da dahil olmak üzere birçok yeniliğe işaret ediyor. Wall Street Journal’da yer alan yeni bir habere göre getirilecek yeni tedbirler, yönetimin önümüzdeki on yıl içinde federal bütçe açığını yaklaşık 3 trilyon dolar azaltma hedefinin bir parçası olarak, Biden’ın açıklayacağı 2024 mali bütçe planına dahil edilecek.

Biden'ın Yeni Bitcoin ve Altcoin Kuralları Ortaya Çıktı!

Kripto para endüstrisine yönelik eylemlerin, kripto para birimi işlemlerinin vergilerinde getirilecek düzenlemelerle beraber yaklaşık 24 milyar dolar toplamaya yardımcı olması bekleniyor. Biden yönetimi, kripto işlemlerinin şu anda hisse senetleri ve tahviller için geçerli olan wash trading kurallarına tabi olmadığını ve yeni bütçenin bunu düzeltmeye çalıştığını söylüyor. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere dijital varlıklar henüz menkul kıymetler olarak sınıflandırılmadığından kriptolar, hisse senetleri ve tahvillerle aynı yasalara tabi değiller. Daha önce bu konu tartışılsa da henüz bir yasa çıkarılmadı.

İşte En Popüler 10 Kripto Para ve Nasıl Çalıştıkları!

Biden’ın bütçe önerisi ayrıca, en az 1 milyon dolar kazanan yatırımcılar için sermaye kazançları vergi oranını neredeyse ikiye katlamayı ve bunu uzun vadeli yatırımlarda mevcut vergi oranını yüzde 20’den yüzde 39,6’ya çıkarmayı hedefliyor. Önerilen bütçede vergi kanununda yapılan diğer değişiklikler arasında, Amerikalıların en zengin yüzde 0,01’inin en az yüzde 25 vergi oranı ödemesinin zorunlu kılınması, 400.000 dolar kazanan Amerikalılar için en yüksek vergi oranının yüzde 37’den yüzde 39,6’ya çıkarılması ve kurumlar vergisi oranının artırılması yer alıyor.

CTFC ve SEC arasındaki gerilim artıyor!

ABD Başkanı Biden kripto vergi yasalarını değiştirmeye çalışırken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Ristin Behnam’ın yakın zamanda kurumun stablecoin’ler ve Ethereum’un (ETH) emtia olduğu yönündeki duruşunu yinelemesiyle, belirli dijital varlıkların nasıl sınıflandırılacağına ilişkin tartışmalar alevleniyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Senato Tarımsal Duruşması sırasında, Senatör Kirsten Gillibrand’ın, CTFC’nin stablecoin ihraççısı Tether ile 2021 anlaşmasını takiben düzenleyici kurum ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından sahip olunan farklı görüşler hakkında bir sorusuna yanıt olarak Behnam şu sözleri aktardı:

“Stablecoin’ler de benim görüşüme göre emtiadır. Tether davasında da araştırmamızı yaptık ve şirketin ihraç ettiği coin’in de emtia olduğu sonucuna vardık”

CFTC Başkanı, Bu Altcoinler Hakkında Açıklama Yaptı!
CFTC Başkanı, Bu Altcoinler Hakkında Açıklama Yaptı!

Çarşamba günkü duruşmada Behnam, CFTC’nin “bir emtia varlığı olduğunu güçlü bir şekilde hissetmeseydi” Ethereum vadeli işlem ürünlerinin CFTC borsalarında listelenmesine “izin vermeyeceğini” kaydetti ve kurumun “dava riski olduğunu” ekleyerek “Varlığın bir emtia olduğu iddiamızı destekleyecek ciddi yasal savunmalar olmadan böyle bir şey yaparsak, ajansın güvenilirliği riske girer.” sözlerinde bulundu.

Öte yandan Behnam’ın bu yorumları, daha 23 Şubat’ta “Bitcoin dışındaki her şeyin” menkul kıymet olduğunu söyleyen SEC başkanı Gary Gensler’in görüşüne doğrudan karşı çıkıyor. Birçok uzmana göre bu durum yakın zamanda alevlenecek bir tartışmanın fitili olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak kitco
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku