Coinbase’e Stablecoin Şoku: Dava Açıldı!

130
 Bloomberg’in raporuna göre, Coinbase ve GYEN’in ihraççısı, stablecoin projesi GYEN’in istikrarı konusunda yatırımcıları yanıltmak ve milyonlarac dolar zarara yol açmakla suçlanıyor.

Binlerce yatırımcı, stablecoin projesi GYEN nedeniyle büyük kayıplar yaşadı

İddialara göre, Coinbase, müşterilerine stablecoin GYEN’in bir Japon yeninene eşit olduğunu açıklamıştı. Ancak, durum beklendiği gibi olmadı. Şikayete göre, yatırımcıların satın aldıkları token yenden 7 kat daha değerli hale geldi. Tabii bu değerlenme uzun sürmedi ve GYEN’in değeri sadece 1 günde yüzde 80 düştü. Coinbase, fiyat düştüğünde varlığın ticaretini durdurma kararı aldı. İddiaya göre bu karardan sonra müşterilerin varlığı satma kabiliyetleri kısıtlandı ve zararları arttı. Sonuç olarak milyonlarca dolar kaybeden kullanıcılar şirkete dava açtı. Şikayette şu ifadelere yer verildi:
Yatırımcılar, stablecoin’in değerinin reklamı yapıldığı gibi yen’e eşit olduğuna inanarak emirler verdi, ancak satın aldıkları token yen’den yedi kat daha değerliydi. Tıpkı aniden, GYEN’in değeri bir günde aniden yüzde 80 düşerek sabit değerine geriledi.
Teknik Analist, Avalanche (AVAX) ve 3 Altcoin İçin Ciddi Yükseliş Bekliyor
 
Şikayette ayrıca, Coinbase’in yüksek oynaklığın esnasında işlemleri durdurduğunu ve bunun sonucunda yatırımcıların GYEN satmalarının engellendiği ve “birkaç saat içinde milyonlarca” dolar kaybetmesine neden olduğu iddia edildi. Davayı açan bir grup GYEN yatırımcısı şunları kaydetti:
GYEN’in Japon yenine sabitlenmiş bir değerde olması için tasarlanmadığı gerçeğinin ihmal edilmesi ve Coinbase’in yatırımcıların GYEN’lerini düşerken tasfiye etmelerini yasaklayan kısıtlaması nedeniyle, binlerce yatırımcı büyük meblağlar kaybetti, bazıları yüz binlerce dolar kaybetti.
19 Kasım’da Coinbase, kripto borsasının teknik nedenlerle GYEN ve Power Ledger (POWR) içeren faaliyetleri durdurduğunu söylemişti.

Hester Peirce: Yaşanan son gelişmelerden sonra,  regülasyon kaçınılmaz

 Bu hafta  ”Dijital Para Enstitüsü Sempozyumu”nda konuşan Pierce,  “Bence, Stabilcoin düzenlemesine dair yeni hamleler görebiliriz. Açıkçası bu hafta, stablecoin konusu çok dikkat çekti. Kripto para sektöründeki en önemli varlıklardan biri olan stablecoin’ler büyük ölçekte benimsenmiş durumda. Çok fazla insan, kripto işlemi yapmak için bu varlıkları kullanıyor. Yaşanan son gelişmelerden sonra, akla ilk gelen şey regülasyon çağrısı.  Mevcut sorunlar,  daha da büyürse, bir tür düzenleyici çerçeve kaçınılmaz Bazı insanlar, bunun SEC tarafından yapılması gerektiğini önerdi. Bazı uzmanlar ise bunun bankacılık düzenleyicileri tarafından yapılmasını istiyor, Bu nedenle stabilcoin konusu şu an hükümetin gündeminde.” ifadelerini kullandı.
Tanınmış bir kripto destekçisi olan Peirce, bir terimin çok farklı varlık türlerini kapsayabileceğini ve stablecoin’ler arasında büyük farklılıklar olabileceğini açıklıyor. Bu nedenle düzenlemenin zor olduğunu, çünkü bugün var olan çeşitli stabilcoin projelerini ve gelecekte var olabilecek herhangi bir potansiyel teknolojiyi kapsaması gerektiğini belirtiyor. Yönetici, “SEC’de yapmamızı istediğim şey, belirli bir teknolojiye uyarlanmış mevcut kurallarımızdan muafiyetler sağlamamıza izin veren düzenleyici araçlarımızı kullanmak. Öyle bir regülasyon getirilmeli ki bu stablecoin piyasasını risklerden korurken aynı zamanda inovasyonu desteklemeli.” açıklamasını yaptı.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku