Metaverse Nedir? Metaverse Coin’ler Nasıl Alınır?

13

Son dönemde hepimiz metaverse terimini duymaya başladık. Özellikle Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıyla gündemimize giren bu terim beraberinde birçok soru getirdi. İnsanlar, metaverse nedir, Metaverse coin’ler nasıl alınır, popüler metaverse projeleri hangileridir gibi soruların cevapları için arama motorlarına yöneldi. Bu makalede yukarıda bahsedilen soruları yanıtlamaya çalışacağız. Kriptoarena.com olarak, sizin için araştırdık.

Metaverse nedir?

“Metaverse nedir?” sorusu, “Metaverse, gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran kalıcı, çevrimiçi bir dünyadır” olarak yanıtlanmaktadır. Aslında ilk olarak bir bilim kurgu romanında geçen kavram, dilimize “öte evren” olarak çevrilmektedir. İnsanlar bu sanal dünyada, alışveriş yapmak, birbirleriyle eğlenmek, mal ve hizmet satın almak, belirli yerleri ziyaret etmek gibi birçok günlük işi yapabilir. Buna göre, Metaverse, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), kripto para ve oyun gibi konseptleri birleştirmektedir.

Özünde yeni bir kavram olmayan Metaverse, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketi Meta’ya dönüştürme hamlesinin ardından popülerlik kazandı. Buna göre, Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması, mevcut Blockchain tabanlı Metaverse’lere olan ilginin artmasına neden oldu.

Şu anda var olan birçok Metaverse projesi bulunuyor. Ancak hepsi kendi başına bir oyun olma özelliği taşıyor. Bu nedenle, kullanıcıların bu Metaverse’ler arasında kimliklerini ve varlıklarını kaybetmeden geçiş yapmaları mümkün değil. Aslında Metaverse, herkesin erişebileceği tek bir kesintisiz evren yaratarak bu tür ilerlemeleri mümkün kılmayı amaçlıyor. Birçok fütüriste göre bu, internetin evriminde (Web3) bir sonraki büyük adım olacak.

Metaverse coin projeleri nasıl alınır?

Facebook gibi birçok teknoloji şirketi de metaverse’ye yatırım yapacaklarını açıkladı. Ses getiren bu yatırım haberleri insanların aklına “metaverse nedir?” sorusunu getirdi. Şirketlerin bu alana yatırım yapmaları blok zinciri tabanlı metaverse projelerinin büyük ilgi görmesine ve yeni projelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Aslında bir Metaverse projesine yatırım yapmak, bir kripto paraya yatırım yapmaktan pek de farklı değildir. İlgilendiğiniz projeye yatırım yapmak için o projeye ait kripto paranın listelendiği bir borsaya üye olmanız gerekir. Bunun ardından vizyonuna inandığınız projeye yatırım yapabilirsiniz.

Bunun yanında, ilgilendiğiniz metaverse projesine üye olup oynayarak da para kazanmanızın yolları bulunmaktadır. Bu sanal dünyalarda arazi alıp satabilir, bu arazileri kiralayabilir, reklam verebilir, NFT üretip satabilir ve perakende ürün satışı yapabilirsiniz.

Önde gelen metaverse projeleri nelerdir?

Birçok metaverse projesi piyasada yer alsa da hepsinin başarılı olamadığı açıktır. Yalnızca bu da değil, bazı projeler dolandırıcılık amacıyla ortaya çıkar. Buna göre, projelerin inanıp paralarını kaybeden birçok yatırımcı bulunmaktadır. Bu nedenle, önde gelen ve güvenilir bazı metaverse projelerini aşağıya sıraladık:

 • Decentraland (MANA)
 • Ufo Gaming (UFO)
 • Axie Infinity (AXS)
 • Starlink (STARL)
 • Aavegotchi (GHST)
 • The Sandbox (SAND)
 • Neos Credits (NCR)
 • Ethverse (ETHV)
 • Enjin Coin (ENJ)
 • Star Atlas (ATLAS)
 • Illuvium (ILV)
 • Ceek VR (CEEK)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku