FUD veya Gerçek: MultiChain Ağındaki Bu Altcoin Çakıldı!
FUD veya Gerçek: MultiChain Ağındaki Bu Altcoin Çakıldı!

FUD veya Gerçek: MultiChain Ağındaki Bu Altcoin Çakıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MultiChain (MULTI) protokolünde gerçekleştiği düşünülen bir rug-pull olayı ile beraber kripto para piyasası çalkalanıyor. MultiChain cüzdanlarında bulunan 1.8 milyar dolarlık büyük miktarın kilitlenmesiyle beraber birçok spekülasyon yaratılsa da, ortaya atılan en tutarlı iddialardan birisi Çinli yetkililerin Multichain ekip üyelerini tutuklaması olarak karşımıza çıkıyor! MultiChain’de gerçekleşen bu kriz, en çok altcoin Fantom’u (FTM) etkiledi! Peki, tam olarak ne oldu? İşte detaylar…

MultiChain Krizi altcoin piyasasını sarstı: Fantom (FTM) fiyatı çakıldı!

Kripto para piyasası son dönemlerde birçok olayla karşı karşıya kalırken, MultiChain krizi kripto para piyasasını derinden vurdu. MultiChain ekibi bir rug-pull hareketi ile suçlanırken, Multichain cüzdanlarındaki 1.8 milyar dolar değerindeki fon kilitlendi. Ortaya atılan iddilara göre Çinli yetkililer Multichain ekip üyelerini tutukladı ve kolluk kuvvetleri proje cüzdanlarının kontrolüne sahip oldu. Bununla beraber Multichain ekibinin tutuklandığına dair söylentiler Fantom ekosisteminde şok dalgaları yarattı. İşlem hacimleri 129 milyon dolar olmasına rağmen, korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) günlük köprüleme hacimlerinde 5 kat artışa neden oldu. Bununla birlikte, on-chain veriler daha yakından incelendiğinde, köprüleme hacimleri önemli bir panik belirtisi göstermiyor.

Fantom (FTM) Nedir?

Kripto araştırmacısı DeFi Ignas’ın bir tweet’ine göre, Fantom (FTM) Multichain’deki bu sarsıntıya en çok maruz kalan altcoin. Bu durum, Fantom’un Multichain ekibinin tutuklanmasından kaynaklanabilecek herhangi bir olumsuz etkiye karşı özellikle savunmasız olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, Fantom’un Multichain’in sarılmış tokenlarına önemli ölçüde maruz kalması ve toplam kilitli değerinin (TVL) %35’inin bu sarıcılara bağlı olmasıdır.

Buna ek olarak, Multichain FTM dışı varlıkların %40’ını ihraç etmektedir ki bu da 650 milyon dolar gibi büyük bir rakama denk geliyor. Bu da Multichain’in başına bir şey gelmesi halinde, bunun bu varlıkların toplam değeri üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca Multichain, Fantom’un toplam stabilcoin piyasa kapitalizasyonunun %81’ini gerçekleştirmektedir. Stablecoinler, ABD doları gibi gerçek dünyadaki bir varlığın değerine sabitlenmiş dijital varlıklardır. Genellikle piyasa oynaklığına karşı korunmanın bir yolu olarak kullanılırlar. Bununla birlikte, Multichain’e herhangi bir şey olursa, bu stabilcoinlerin değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve Fantom ekosisteminde istikrarsızlığa neden olabilir.

Fantom yatırımcıları Multichain ekibinin tutuklanmasına yönelik FUD arasında sakin kaldı

Ignas Twitter üzerinden aktardığı verilerde Multichain’e olan bağımlılığı nedeniyle Fantom’dan Kilitlenmiş Toplam Değerde önemli bir çıkış olması gerektiğini aktardı. Ancak veriler, çekilen miktarın 1,78 milyar dolarlık toplam TVL’nin yalnızca %1’i olduğunu gösteriyor ki bu da piyasada fazla panik olmadığını gösteriyor.

Ayrıca, TVL dolar cinsinden %9,55 oranında düşerken, altcoin FTM fiyatına göre ayarlama yapıldığında önemli bir sermaye çıkışı görülmedi. En net ve tek panik belirtisi Fantom’daki Çok Zincirli Likidite Sağlayıcıları (LP’ler) olup, LP’ler tarafından Fantom’dan toplam 33 milyon dolar çekilmiş ve yalnızca 1,7 milyon dolar mevduat yapılması oldu. Bununla birlikte, en endişe verici olan şey Multichain ekibinden gelen iletişim eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut Multichain CEO’su Zhaojun’un bir haftadır çevrimiçi olmadığı bildirildi. Bu durum, kripto para piyasasındaki birçok yatırımcı ve tüccarın projenin geleceği konusunda belirsizlik hissetmesine yol açtı.

Ayrıca Multichain, zorlayan sebepler nedeniyle bazı crosschain rotalarının kullanılamadığını ve Kava, zkSync ve Polygon zkEVM rotalarının geçici olarak askıya alındığını bildirdi. Ayrıca, bir günden uzun süredir bekleyen 83 işlem bulunuyor ve bu da yatırımcılar arasında daha fazla endişe yaratıyor.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere anlık olarak Fantom, 0.33 dolardan işlem görüyor ve 925 milyon dolarlık piyasa değerine sahip bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FUD veya Gerçek: MultiChain Ağındaki Bu Altcoin Çakıldı!