OFAC Bu Kripto Para Borsası ile Anlaştığını Duyurdu!

35

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), 11 Mayıs’ta yaptığı bir duyuruya göre kripto para borsası Poloniex ile anlaşmaya vardı. Anlaşmayla beraber Justin Sun’ın kripto para borsası Poloniex, 7.6 milyon dolar ceza ödeyecek! İşte detaylar…

Justin Sun’ın kripto para borsası Poloniex’e ceza!

OFAC, kripto para borsası Poloniex’in çeşitli yaptırım ihlalleri nedeniyle 7,6 milyon dolar ödeyeceğini söyledi. Düzenleyici kurum, Poloniex’in yaptırım uygulanan ülkelerdeki müşterilerin yaklaşık 66.000 işlemle 15,3 milyon dolardan fazla dijital para işlemleri yapmasına ve işlem gerçekleştirmesine izin verdiğini belirtti.

OFAC, Poloniex’in ihlallerinin “gönüllü olarak kendi kendini ifşa etmediği” ve “kusurlu olmadığı” gerçeğine dayanarak uzlaşma miktarını belirledi. İlgili ihlaller Ocak 2014 ile Kasım 2019 arasında gerçekleşmiş ve dört ülkedeki faaliyetlerle ilgiliydi: Küba, İran, Sudan ve Suriye.

Hazine ve OFAC’a göre, kripto para borsası Poloniex yaptırım ihlallerinin gerçekleştiğini bilmek için yeterli KYC (müşterini tanı sistemi) bilgisine ve IP adresi verilerine sahipti. Poloniex, 2015 yılından itibaren IP adreslerini izlemesine ve KYC bilgi verilerini toplamasına rağmen 2017 yılına kadar yasaklı IP adreslerini engellemeye başlamadı.

Öte yandan kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere OFAC, Poloniex’in 2017 sonlarında kısıtlamalar eklediğini ve bunun da ihlalleri “önemli ölçüde azaltmaya başladığını” kabul etti. Düzenleyici kurum ayrıca Circle’ın Poloniex’i 2019’da satmadan önce Şubat 2018’de satın aldığını belirtti ve kısa süreli satın almanın Poloniex’in borsasında ek kontrollerle sonuçlandığını söyledi.

Poloniex diğer kurumlar tarafından hedef alındı

Bugünkü uzlaşma, düzenleyicilerin Justin Sun’ın kripto para borsası Poloniex’e karşı harekete geçtiği tek zaman değil. Poloniex daha önce Ağustos 2021’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşmıştı. Düzenleyici kurum, Poloniex’in kayıtsız bir dijital para borsası işlettiğini tespit etmiş ve 10,4 milyon dolar tutarında bir uzlaşmaya varmıştı.

Kanada’nın Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) da yukarıdaki SEC anlaşmasından önce Mayıs 2021’de şirkete karşı harekete geçti. Bu tartışmalara rağmen, Poloniex orta derecede yüksek hacme sahip popüler bir borsa olmaya devam ediyor. Platform, son 24 saat içinde 59 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Platform ayrıca son aylarda yeni ticaret özellikleri de ekledi.

Öte yandan Poloniex şu anda TRON’un kurucusu ve rakip borsa Huobi’nin danışmanı Justin Sun’ı da içeren bir grup yatırımcıya ait.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptoslate
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku