Fantom (FTM)’da Hack Alarmı: Fiyat İvme Kaybediyor

170

Kendi adını taşıyan blockchain’in yerel token’ı olan Fantom (FTM), en büyük DeFi borsalarından (DEX) birinin hack’lenmesinden sonra keskin bir düşüş yaşadı. Kriptoarena.com olarak detayları aktarıyoruz.

Üç ayda dördüncü Fantom hack’i

Fantom (FTM), son 24 saatte yaklaşık yüzde 15’in üzerinde düştü ve şu anda 0.322552 dolar ile dokuz ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Cumartesi günkü kayıplar, kripto para piyasasının çöküşünün ardından, bu hafta tokenin değerinin yarısından fazlasını gördü. Fantom’un en büyük DeFi borsalarından biri olan SpiritSwap, platformunun güvenliğinin ihlal edildiğini söyledi. Platform, daha fazla hırsızlığı önlemek için operasyonları durdurmak zorunda kalmasına rağmen, yaklaşık 18.000 doların çalındığını söyledi.

SpiritSwap’a yapılan saldırının ölçeği sınırlı gibi görünse de, bu, Fantom’un son üç aydaki dördüncü büyük hack’idir. Nisan ayında, Deus Finance, platforma 13 milyon doların üzerinde bir zarara neden olan hızlı kredi istismarında saldırıya uğramıştı. Deus, Mart ayında da dolandırıcılık saldırısına uğradı. Bundan önce, başka bir FTM tabanlı protokol olan Fantasm, bir dolandırıcılık olayında 2,6 milyon dolar kaybetmişti. Saldırılar dizisi, FTM’ye olan yatırımcı güvenini ciddi şekilde baltaladı. Token 2022 yılında şu ana kadar yüzde 86 düştü. Cumartesi günkü fiyat tepkisi gibi, FTM de her hack’te büyük kayıplara neden oldu.

Çalınan fonların kapsamı henğz net değil

SpiritSwap, bu hafta saldırıya uğrayan tek proje değildi. Etki alanı barındırma platformu Godaddy’deki bir güvenlik açığı, birkaç büyük kripto projesini tehlikeye atmış gibi görünüyor. Bunlardan, Polygon tabanlı DEX QuickSwap, daha dikkate değer kayıplar arasındaydı. Borsa şimdi daha fazla fonun çalınmasını önlemek için takasları askıya aldı. Ancak kullanıcı fonlarının ve likidite havuzlarının güvenli olduğunu söyledi.

Polygon kurucusu Sandeep Nailwal’e göre, ”çalınan fonların tam kapsamı şu anda belirsiz. Birkaç kripto projesinin Godaddy kullandığı göz önüne alındığında, saldırının kapsamı şu anda bilinmiyor. Spekülasyon, bilgisayar korsanının birden fazla web sitesinin hesaplarını kesmek için Godaddy’nin hesap kurtarma yöntemini kullanmış olabileceği yönünde. Etherscan’ın bile tehlikede olabileceği konuşuluyor.” Cuma günü, bir kimlik avı girişiminde birkaç başka büyük kripto platformu da saldırıya uğradı. CoinGecko, EtherScan ve Dextools, kullanıcıları cüzdanlarını bağlamaya teşvik eden kötü amaçlı açılır pencerelere karşı uyardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku