Fed’in Faiz Kararı Sonrası Dolar Yükseliyor: Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenecek?

34

En son Mart 2020’de yaşanan borsa çöküşünün hayaleti, Bitcoin (BTC)’e musallat olmak için tekrar geri döndü. O zamanlar, hızla yayılan koronavirüs pandemisi olasılığı, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde kapanmalara yol açtı. Buna karşılık, küresel hisse senetleri arka arkaya düştü ve Bitcoin sadece iki gün içinde değerinin yarısını kaybetti.

DXY göstergelerine göre yatırımcılar Bitcoin yerine doları tercih ediyor

ABD dolarının önde gelen yabancı para birimleri piyasa sepeti karşısındaki gücünü temsil eden ABD dolar endeksi DXY, yüzde 8.78 artarak Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviyesi olan 102.992’ye yükseldi. Devasa ters korelasyon, yatırımcıların hisse senetlerini ve Bitcoin yatırımlarını terk ettiğini ve daha iyi bir sığınak olduğunu düşündükleri dolarda güvenlik aradıklarını gösterdi.

Bir yıldan fazla bir süre sonra, Bitcoin ve hisse senedi piyasaları yine benzer bir düşüş hissi ile boğuşuyor, bu sefer Fed’in sert tutumunu takiben ABD doları için yenilenen bir talep öncülüğünde. ABD merkez bankası çarşamba günü yaptığı açıklamada, gösterge faiz oranlarını planlanandan bir yıl önce, 2023’ün sonuna kadar artırmaya başlayacağını duyurdu. Düşük faiz oranları, Bitcoin ve ABD borsasını kış uykusundan kurtarmaya yardımcı oldu. Fed’in borç verme oranlarını yüzde 0-0,25 aralığına çekmesiyle, Bitcoin, Mart 2020’de 3.858 dolardan Nisan 2021’de neredeyse 65.000 dolara sıçradı.

Bitcoin ayı piyasasında mı?

ABD doları endeksi, küresel piyasalarda dolar için yenilenen iştahı işaret ederek iki ayın en yüksek seviyesine sıçradı. Scion Asset Management başkanı Michael Burry yakın bir Bitcoin ve borsa çöküşü konusunda alarm verdi. Burry, kripto piyasaları trilyonlarca zarara uğradığında, Main Street kayıplarının ülkelerin büyüklüğüne yaklaşacağından bahsederken paylaştığı şu ifadelerin olduğu tweet’i sildi:

Çoğu şeyde olduğu gibi kripto ile ilgili sorun, kaldıraçtır. Kriptoda ne kadar kaldıraç olduğunu bilmiyorsanız, kripto hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.

Woo, son fiyat düşüşüne rağmen Bitcoin’in benimsenmesinin sağlıklı görünmeye devam ettiğini söylüyor. Analiste göre, on-chain göstergeleri, Bitcoin pazarında artan bir kullanıcı büyümesi ve sermaye enjeksiyonu gösterdiğini şöyle açıklıyor:

Aşağı yönlü risk için tek endişem, hisse senetlerinde, on-chain temeller ne olursa olsun BTC fiyatını aşağı çekecek büyük bir düzeltme almamızdır. DXY’de USD’nin gücünü fark etmek, bazı yatırımcıların USD’de güvenli hareket ettiğini gösteriyor.

Ayrıca, son Bitcoin satışlarının yalnızca BTC’yi zayıf ellerden güçlü ellere taşıdığını kaydetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku