Fed Faiz Kararını Açıkladı: Dolar Yükseldi, Altın Çakıldı!

35

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu ancak 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngörerek sürpriz yaptı. Altın, Federal Rezerv’in daha yüksek enflasyon sinyali vermesi ve 2023’e kadar iki faiz artırımı olasılığını gösteren nokta grafiği tahminlerini güncellemesinden sonra sadece 24 saat içinde yaklaşık 100 dolar değer kaybetti. Fed başkanı Powell, önemli açıklamalarda bulundu.

Powell: Faiz artışı için şartlar daha erken karşılanacak

Haber, ABD dolarında bir artışa ve altın üzerinde ağır bir baskı oluşturan 10 yıllık ABD Hazinesinin getirisinde bir artışa neden oldu. Altın 1.800 doların altına düşerken ve kritik desteği 1.770-60 dolar seviyesinde test etmeye yaklaşırken, değerli metalin düşüşü teknik satışlarla yoğunlaştı.

Fed’in Çarşamba günkü açıklamasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell, 2023 gibi erken bir tarihte iki faiz artırımının mümkün olduğunu gösteren merkez bankalarının planını açıklayarak piyasalara güvence vermeye çalıştı ve şunları ekledi:

Belirli bir yılda bir artışın uygun olup olmadığı konusunda bir tartışmamız olmadı. Bunun hakkında konuşmak için henüz çok erken. Nokta grafiği, gelecekteki faiz hareketlerinin büyük bir tahmincisi değil.

Fed: Enflasyondaki yükseliş geçici

Powell ayrıca, Fed’in enflasyondaki yükselişi geçici olarak gördüğünü ve şu anda sabitlenmekte olan kereste fiyatlarındaki artışla karşılaştırmalar yaptığını yineledi ve şöyle devam etti:

Zamanla, enflasyonu artıran bu faktörler geçici olacak… Kereste fiyatlarıyla ilgili deneyim bunu gösteriyor. Kıtlıklar ve kriz nedeniyle çok hızlı yükselen fiyatlar düşecek. Ve bazı durumlarda gerçekten düşmelidir. Bunu kereste konusunda da gördük. Beklentimiz şu anda gördüğümüz bu yüksek enflasyon oranlarının azalmaya başlaması.

 

Altın fiyatını nasıl etkiler?

Ancak, Fed’in Haziran ayı duyurusu şimdiden piyasayı etkiledi ve  altının zarar görmesinin nedeni de bu. TD Securities, altının önemli ölçüde düşmesinin spekülatif ve fiziksel akışların yavaşlaması nedeniyle devam edecek alana sahip olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Enflasyonun gerçekten geçici olduğu ortaya çıkarsa, iyi bir gelişme. Maalesef altın için, temel enflasyon eğilimleri aylarca çarpık kalmaya devam edecek ve bu da sarı metali satın almak için ani itici gücü ortadan kaldırıyor.

Ancak bazı analistler, özellikle değerli metalin Fed’in açıklamasından önceki günlerde fiyat kazanımlarının bir kısmını geri çektiğini göz önünde bulundurarak, altındaki düşüşü aşırı buluyor.Kabul etmek gerekir ki, gözle görülür şekilde daha güçlü bir ABD doları ve daha yüksek getiri kombinasyonu altın için oldukça yük oluşturuyor. Ancak bu ölçekte bir fiyat düşüşünü haklı gösterip göstermediği başka bir mesele. Ne de olsa altın, son günlerde bir düşüş beklentisiyle zaten düştü. Commerzbank analisti Carsten Fritsch şunları söyledi:

Fed tarafında olası bir yön değişikliği. Özellikle getiriler beklenen enflasyon oranının oldukça altında olduğu için, iki yıl içinde faiz artırımları fiyatlarda böyle bir düşüşü garantilemek için çok uzak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak https://www.kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku