FBI: Bu Sosyal Ağdaki Kripto Dolandırıcılığı Büyük Tehdit! İşte Detaylar

41

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), popüler sosyal ağ LinkedIn’ın kripto ile ilgili dolandırıcılıkların yeni adresi haline geldiğini bildiriyor. Son günlerde artan dolandırıcılık haberlerine karşılık LinkedIn ve FBI beraber çalıştığını belirtirken, dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini açıkladı. İşte detaylar

“Bu kripto dolandırıcılığı, önemli bir tehdit!”

CNBC tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, FBI’ın Sacramento, San Francisco ve California saha görevlerinden sorumlu özel ajan Sean Ragan, LinkedIn üzerinden kripto planlarının son zamanlarda daha yaygın hale geldiğini söylüyor. Ragan’ın sözleri ise şu şekilde:

Önemli bir tehdit. Bu tür dolandırıcılık faaliyetleri çok önemlidir ve birçok potansiyel kurban vardır. Geçmişte ve anlık olarak birçok kurban bulunuyor.”

Kripto para piyasasında son günlerde düşüş yaşansa da kripto teknolojisi gelecek için son derece önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Son günlerde artan dolandırıcılık haberleri nedeniyle birçok kullanıcı tehdit altında bulunuyor. Rapora göre, dolandırıcılar, kripto yatırım platformlarını kullanarak para kazanmaya yardım ederken, birkaç ay boyunca kurbanların güvenini kazanıyor. Daha sonrasında ise dolandırıcılar, güvenini kazandıkları yatırımcıların varlıklarını; kendileri tarafından kontrol edilen sahte bir internet sitesine taşımasını sağlıyor. Bununla birlikte kurbanlar bütün fonlarını kaybediyor.

LinkedIn platformu, kullanıcılarına önemli bir duyuruda bulundu

Bir diğer yandan FBI ajanı Sean Ragan’ın sözleri ise bu kripto para dolandırıcılığının ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor:

“Kurban edilmeleri onların suçu değil. Bu failin hatasıdır. Suçlunun suçu. Gecelerini, gündüzlerini insanları mağdur etmenin ve dolandırmanın yollarını düşünerek geçirirler. Bu şekilde yasa dışı kazançlarla para kazanıyorlar. Ve buna kurban giden insanlar, onlar sadece kurbandır.”

Hack Saldırısı: Popüler Altcoin Sert Çakıldı!

Raporda, mağdur olan bir yatırımcının, 288.000 dolarlık tüm birikimini bir LinkedIn kripto dolandırıcılığına kaptıran Florida merkezli sosyal yardım yöneticisi Mei Mei Soe olduğu belirtiliyor. Soe’nin CNBC’ye karşı sözleri ise şu şekilde:

“Profesyonel ağ oluşturmak için LinkedIn’de olup olmadığımı veya bir iş aradığımı sordu. Hiç kimseye güvenmem ama konuşmaya başladık ve zamanla güvenimi kazandı. Bana yatırımlarından nasıl kâr ettiğini gösterdi ve meşru bir web sitesi olduğunu bildiğim bir siteye yatırım yapmaya başlamam gerektiğini söyledi. 400 dolarla başladım.”

Mağdur, daha sonrasında ise dolandırıcının, ortadan kaybolmadan önce tüm birikimini önümüzdeki birkaç ay boyunca dolandırıcılar tarafından yönetilen sahte bir web sitesine taşımaya ikna ettiğini söylüyor:

“Dolandırıldığımı anlayınca kendisine ulaşmaya çalıştım ama hiçbir yerde bulamadım. Çok çalışıyorum ve biriktirdiğim her bir doları kurtarmak için çok çalışıyorum. Acıtıyor.”

Daha önce de kriptoarena.com olarak dolandırıcılık haberlerini gündeme getirmiştik. Son olarak günden güne artan dolandırıcılık olayları nedeniyle LinkedIn, kullanıcıları tanımadıkları kişilere veya şüpheli çalışma geçmişleri olan hesaplara para göndermemeye çağıran bir duyuru yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak dailyhodl
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku