featured

Ethereum Merge Tarihi Netleşti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Merge yaklaşırken aşamalardan biri olan Goerli birleşmesi başarılı bir şekilde devam ediyor. Eylül ayının ortasında gerçekleşmesi planlanan Ethereum Merge için, daha fazla gecikme olmayacağına dair yatırımcıların ve topluluk üyelerinin güveninde artış olduğu belirtiliyor.

Ethereum Merge hız kaybetmeden geliyor

Ropsten ve Sepolia’dan sonra Goerli, Merge’e geçmesi planlanan kalan son test ağıydı ve resmi olarak 11 Ağustos UTC 01:45’te (Türkiye saati ile 04:45’te) bir Proof of Stake (PoS) blockchain haline geldi. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Goerli test ağı birleştirmesinin bugün herhangi bir önemli sorun olmadan tamamlandığı açıklandı. Açıklamanın ardından, 19 Eylül için belirlenen Ethereum Merge tarihinde herhangi bir gecikme olmayacağının kesin bir kanıtı olduğu belirtiliyor.

Çekirdek geliştirici Preston Van Loon ve podcaster/ETH savunucusu Anthony Sassano (@sassal0x) gibi Ethereum ekosistemindeki çok sayıda önemli geliştirici ve figür, başarılı Merge konusundaki coşkularını paylaşmak adına Twitter adreslerinden paylaşım gerçekleştirdi. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Sonunda Ethereum ana ağı!! Merge geliyor.

Topluluk içerisinde her ne kadar güven olsa da bazı üyelerin, önceki iki testnet birleştirmesinde de mevcut olan küçük sorunlar olduğunu belirtti. Ethereum geliştiricisi Marius van der Wijden, süreci biraz yavaşlatan iki farklı terminal bloğu ve çok sayıda güncellenmemiş düğüm sebebiyle ağ içerisinde bazı karışıklıklar olduğunu belirtti. Ancak, işlerin yine de oldukça iyi göründüğünü söylüyor. Lider Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Goerli’nin PoS’a geçişinden hemen sonra bir ekran görüntüsü paylaşımı gerçekleştirdi.

Merge öncesi ETH fiyatı yükselişte

Beiko’nun daha önce büyük yükseltmenin önerilen Eylül ayında (veya daha yakın bir tarihte) gerçekleşeceğini belirtiyor. PoS tabanlı Beacon Chain ile merakla beklenen Ethereum ana ağı birleşiminin sorunsuz geçeceğine dair artan bir güven görülüyor. 19 Eylül’de yapılması planlanan Merge’nin, eğer son birleştirme izi çalışırsa başarılı olacağının kesinleştiği aktarılıyor. Blockchain tarihindeki en önemli güncellemelerden biri olarak görülen Merge, Ethereum’un enerji tüketimini önemli ölçüde azaltırken ağı uzun vadeli ölçeklenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik hedeflerine bir adım daha yaklaştıracak.

Merge’nin tamamlanması ile birlikte, bir sonraki önemli dönüm noktasının, Ethereum’un web sitesine göre “veri depolama gereksinimlerinin dağıtımını, toplamaların daha da ucuz olmasını ve düğümlerin daha kolay çalışmasını sağlayacak” önemli ölçüde artıracak çok aşamalı parçalama yükseltmesi olacağı bildiriliyor. Sharding, esasen ETH veritabanını shard zincirleri arasında yatay olarak yaymayı içerir ve ağa daha fazla kapasite sunarken aynı zamanda çekirdek ağın yükünü de azaltır. ETH fiyatı, Merge öncesinde bir yükseliş gerçekleştirdi ve fiyat şu anda, son 24 saat içerisinde yüzde 12.83 artışla 1.892 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum Merge Tarihi Netleşti!