Ethereum Merge Yükseltmesinde Kritik Gelişme: Tether!

145

USD Coin (USDC) ihracatçı firması Circle Pay tarafından yapılan resmi duyurunun hemen ardından, stabilcoin projesi Tether (USDT), Ethereum’un yaklaşmakta olan Merge yükseltmesinin arkasındaki desteğini resmi olarak doğruladı. Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizması tabanlı bir blockchain ağına geçtiğini duyurdu.

Ethereum Merge öncesi stabilcoin projesi Tether duyuru paylaştı

Yapılan duyuru, Ethereum’un merakla beklenen Merge yükseltmesini destekleyeceklerine söz veren stabilcoin rakibi ile aynı gün gerçekleşti. Salı günü yaptığı açıklamada stabilcoin Tether (USDT), Merge’yi “blockchain tarihindeki en önemli anlardan biri” olarak nitelendiriyor. Lider altcoin projesi Ethereum’un (ETH) şu anda 19 Eylül tarihinde geçmesi planlanan yükseltme programına uygun olarak çalışacaklarını belirtti. Konu ile ilgili olarak resmi sayfa tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Tether, özellikle DeFi projelerinde ve platformlarında token’larımızı kullanırken, toplulukta herhangi bir kesintiyi önlemek adına, Proof of Stake (POS)’e geçişin ekosistem içerisinde bir kafa karışıklığına ve zarara neden olacak her türlü duruma karşı korunmasına önemli destek olduğuna inanıyor. Tether, bu etkinlikle ile alakalı ilerlemeyi ve hazırlıkları yakından takip edecek ve resmi programa uygun olarak Ethereum’un PoS konsensüsüne geçişini destekleyecek. DeFi ekosisteminin ve token’larımızı kullananlar da dahil olmak üzere platformlarının uzun vadeli sağlığı adına yumuşak bir geçişin gerekli olduğuna inanıyoruz.

Ethereum kurucusu Hard Fork’lar adına sorun oluşturabilmesinden şüphe ediyor

Resmi açıklamanın bugün yapılmış olmasına rağmen, USDC stabilcoin ihracatçısı Circle Pay Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, daha önce Temmuz ayında Ethereum Merge’i destekleme planlarının olduğunu belirtmişti. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; CoinGecko verilerine göre, Tether (USDT) şu anda 66,6 milyar dolarlık toplam piyasa değeriyle kripto para piyasalarındaki en büyük stabilcoin projesi. Stabilcoin projesi USDC ise, 54,1 milyar dolar ile USDT’nin ardında kalıyor. Her iki stabilcoin de, Ethereum’un mevcut Proof of Work (PoW) konsensüsünde önemli miktarda dolaşım arzına sahip olup, USDT 32,3 milyar dolar ve USDC 45.1 milyar dolar ile en üst sırada yer almaktadır.

Bu stabilcoin’lerin hacmi ve stabilcoin piyasası üzerindeki hakimiyetleri göz önüne alındığında, bu desteğin gösterilmesi, Ethereum, Tether ve USD Coin ekosistemlerinin yanı sıra, bir bütün olarak daha geniş kripto para piyasası adına yumuşak bir geçişle sonuçlanması bekleniyor. Bununla birlikte, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in yakın zamanda belirtiği gibi, Tether ve Circle gibi merkezi varlıklar, Ethereum topluluğunun sahip olduğundan ziyade kendi tercih ettikleri çatallı zinciri kullanmayı seçebileceğinden, gelecekteki Ethereum Hard Fork’larında sorunlara neden olabileceğini dile getirdi:

Bence gelecekte, bu kesinlikle daha fazla endişe kaynağı olacak. Temel olarak, USDC’nin hangi zincirin Ethereum olarak kabul edileceğine dair kararının gelecekteki çekişmeli Hard Fork’larda önemli bir karar verici haline gelebileceğini düşünüyorum.

Bu hafta Ethereum blockchain ekosistemi, Goerli test ağı aracılığıyla son Merge denemesinden geçecek ve eğer her şey planlandığı gibi giderse, 19 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan tarihinden ertelenmeyeceğine dair bir beklentisi olduğunu bildirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku