BTC ve ETH Yatırımcıları Risk Azaltıyor! TÜFE Açıklaması Sonrasında Ne Olacak?

11

Yatırımcılar, TÜFE raporu öncesinde BTC ve ETH’nin de düşmesiyle olası risklerini azaltıyor. Peki fiyatlar nasıl etkilenecek? İşte detaylar…

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), TÜFE baskısıyla düşüyor

Kripto para ve hisse senedi piyasaları, yarın açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu öncesinde trader’lara hakim olan endişeyle beraber gün içinde aşağı yönlü performans sergiledi. Yayımlanacak TÜFE raporunun detayları da Fed’in sıkı faiz artırımlarının, yüksek enflasyon rakamları üzerinde etkisinin yanı sıra önümüzdeki süreçteki artırımlar hakkında da yol gösterecek. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Tesla CEO’su Elon Musk, hafta başında yaptığı açıklamada temmuz ayı TÜFE verilerinin, ABD’nin en yüksek enflasyon noktasına ulaştığını yansıtacağını ve söz konusu herhangi bir resesyonun da ‘hafif ila orta’ derecede olacağını ifade etti.

Yarın açıklanacak olan temmuz verilerinin, haziran ayındaki rekor yüzde 9,1 seviyesinden daha düşük olması bekleniyor. Benzin ve doğal gaz gibi enerji emtialarının fiyatı temmuz ayında önemli derecede düşerken, Fed ise arka arkaya yapılan yüzde 0,75 baz puanlık artışlarının, ekonominin diğer alanlarındaki yükselen fiyatlarla mücadele edeceği konusunda oldukça umutlu. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve birçok altcoin de alışıldığı üzere yatırımcıların TÜFE verilerinin açıklanması öncesinde olası risklerini azaltmasıyla beraber düşüş gösterdi. BTC fiyatı 22.800 dolara kadar düşerken Ethereum ise 1.670 doları gördü.

Yatırımcılar  TÜFE öncesi oldukça temkinli

Bağımsız piyasa analisti Michaël van de Poppe’ye göre 10 Ağustos’ta açıklanacak TÜFE verilerine yönelik oluşan endişe oldukça gereksiz ve BTC’nin 28 bin dolara doğru yükselişinin de önü açık. Mevcut geri çekilmenin zaten beklendiğini belirten @DylanLeClair_ kullanıcı isimli trader, ‘spot Bitcoin mantıksal bir dirençle satıldığı için BTC fiyat hareketinin sağlıklı bir gevşemeden etkilediğini’ düşünüyor.

Big Smokey kullanıcı isimli trader ise piyasaya hakim olan düzeltmenin, basitçe ‘TÜFE verilerinin açıklanması öncesindeki baskıyı bekleyen trader’ların olası risklerini azaltmak’ olduğunu belirtti. Diğer taraftan analist DyLeClair ise genel çerçevede hisse senetlerinin, “hisse senetleri ayı piyasası rallisinin son aşamalarında” olduğuna inanıyor ve BTC’nin de önümüzdeki altı ila 12 ay içinde bu düşüşleri süpürebileceğini düşünüyor. Toplam kripto para piyasa değeri şuan yaklaşık 1,09 trilyon dolar ve Bitcoin’in hakimiyet oranı ise yüzde 40,5 seviyesinde bulunuyor. BTC’nin son bir yıllık performansına bakıldığında, lider kripto para biriminin 1 yılda yaklaşık yüzde 50 fiyat kaybı yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku