El Salvador’dan Yeni Bitcoin Kararı: Vergiden Muaf Tutulacaklar!

91

El Salvador, Bitcoin ticaretinde büyük vergi indirimleri uygulayarak yabancı yatırımı çekmek istiyor. Latin Amerika ülkesindeki bir cumhurbaşkanlığı hukuk danışmanına göre, El Salvador hükümetinin yatırımcıları Bitcoin (BTC) üzerinden sermaye kazancı vergisi ve gelir vergisi ödemekten muaf tutacağı bildiriliyor.

Bukele’nin danışmanı, yabancı yatırımcıların, teşvik için Bitcoin (BTC)’de vergiden muaf tutulacaklarını açıklıyor

Agence France-Presse’nin 10 Eylül tarihli haberine göre, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, Bitcoin (BTC)’de büyük vergi indirimleri yoluyla yabancı yatırımı teşvik etmek istiyor. Argueta, El Salvador’un “sermaye artışı ya da gelir” için hiçbir vergi uygulamayacağını ifade etti. Danışman ayrıca şu ifadeleri kullanıyor:

Bir kişinin Bitcoin’de varlıkları varsa ve yüksek karlar elde ederse, vergi olmayacak. Bu açıkça yabancı yatırımı teşvik etmek için yapılıyor.

Argueta, Salvador hükümetinin, kripto para biriminin potansiyel olarak yasa dışı kullanımıyla mücadele etmek için El Salvador’un resmi BTC cüzdanı Chivo’daki Bitcoin işlemlerini aktif olarak izleyeceğini belirtiyor. Bukele’nin danışmanı ayrıca, kara para aklamaya karşı uluslararası kurumların bir dizi tavsiyesini uyguladıklarını da sözlerine ekliyor. Chivo cüzdanı, aşırı volatilitenin veya fiyat dalgalanmalarının etkisini en aza indirmek için Bitcoin’in değeri çökerse, uygulamadaki BTC işlemlerini geçici olarak durdurmayı amaçlıyor.

Chivo’dan işlem yapan kişiler bazı sorunlarla karşılaşıyor

Geçen salı, El Salvador, tüm yerel esnafın bir ödeme aracı olarak BTC’yi kabul etmesini gerektiren Bitcoin’i yasal olarak geçerli bir para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. El Salvador, Bitso kripto borsası ve Silvergate Bank gibi küresel şirketlerle iş birliği içinde Chivo olarak bilinen resmi Bitcoin cüzdanını piyasaya sürdü. Cüzdan, kullanıcıların BTC işlemlerini ABD dolarına dönüştürmelerine veya işlem ücreti olmadan özel bir ATM kullanarak para çekmelerine olanak sağladı.

Öte yandan El Salvador’un Bitcoin cüzdanı Chivo, lansman gününde bakım için geçici olarak kaldırıldı. Birkaç sosyal medya raporuna göre, bazı Chivo cüzdan kullanıcılarının, El Salvador’un geçen hafta kripto cüzdanını düzeltmesinin ardından Chivo’dan işlem veya para çekme konusunda hala büyük sorunlar yaşadığı iddia ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku