El Salvador’un Bitcoin Yasası En Çok Western Union ve MoneyGram’ı Etkiledi!

183

El Salvador, Bitcoin (BTC)’in ülkede yasal ödeme aracı olmasının üçüncü gününde. Şimdiye kadar yasanın nasıl işlediğine dair sayısız tanıklık var. Ülke vatandaşları, uygulamadan bu yana ülkede Bitcoin harcamanın kolaylığına dair kanıtlar yayınlıyor. Mağazalar ayrıca ülkede BTC ödemeleri uyguladı. McDonald ve Starbucks gibi şirketler de El Salvador Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul ediyor. Henüz ele alınmayan bir husus, uygulamanın ülkedeki mevcut havale hizmetlerini nasıl etkileyeceğidir. Havaleler, ülkedeki Bitcoin kabulü argümanı için büyük bir önem taşıyordu. Yurtdışından El Salvador’a para göndermenin Bitcoin ile daha ucuz olduğu açıklandı. Ve şimdi ülkede yasal ödeme aracı işlevi gördüğüne göre, bunun Western Union ve MoneyGram gibi mevcut şirketleri nasıl etkileyeceğine bakmak önemlidir.

Bitcoin havale yapmanın daha iyi bir yolu

El Salvador gibi daha küçük ülkeler, ekonomilerinin önemli bir yüzdesini işçi dövizlerine borçlu. Yalnızca 2020’de, yurtdışındaki vatandaşlardan gelen havalelerin ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %23’ünü oluşturduğu tahmin ediliyor. Ülkede önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. 2020’de yalnızca havaleler 6 milyar dolara çıktı ve bunun bir yüzdesini bu paraları göndermek için kullanılan havale hizmetleri ücret olarak alıyor.

Ancak Bitcoin ile aracılar yani bu durumda Western Union ve benzerleri süreçten tamamen çıkarılır. Gönderilen fonlar, üçüncü bir tarafa işlem ücreti gerekmeden doğrudan alıcıya gider. Bu havale şirketlerinin, havaleler bunun yerine Bitcoin üzerinden yönlendirildiğinde yılda yaklaşık 400 milyon dolar kaybedeceği tahmin ediliyor. El Salvador ulus devleti için havalelerin ne kadar önemli olduğu küçümsenemez, bu yüzden ülkede havale endüstrisi patlıyor. Nüfusunun yaklaşık %70’inin denizaşırı ülkelerden havale ödemeleri almasıyla, BTC ödemeleri vatandaşlara üçüncü taraf havale hizmetlerine ödenen komisyonlarda milyonlarca dolar tasarruf sağlayacaktır.

El Salvador’da kripto kullanımı

Bitcoin (BTC)’in ülkede yasal ödeme aracı olarak uygulanmaya başlamasının ilk günü, Başkan Nayib Bukele tarafından “Bitcoin Günü” olarak adlandırıldı. Tarihi olayın anısına, El Salvador ülkesi 150 Bitcoin daha satın aldı ve toplam BTC varlıklarını 550 tokene getirdi. Bart Mol olarak bilinen bir Twitter kullanıcısı, “Bitcoin Day”in nasıl gittiğini göstermek için birçok paylaşımda bulundu. Mol, uygulamanın vatandaşlar tarafından nasıl karşılandığını göstermek için hem resimler hem de videolar içeren paylaşımlar yayınladı. Vatandaşların çoğunluğu bu konuda oldukça haklı görünüyor. Ancak uygulamaya karşı ülke çapında küçük protestolar da oldu.

Diğer sorunlar arasında hükümet tarafından verilen kripto cüzdanı Chivo’nun düzgün çalışmaması da vardı. Ve Bitcoin ATM makinelerinde kripto paralar tükendi ve bu da insanların Bitcoin’lerini harcamasını imkansız hale getirdi. Ancak Lightning Network’te yapılan ödemeler en iyi başarıyı elde etti. Mol’un yayınlandığı en ilgi çekici ödemelerden biri de Pizza Hut’ta küçük bir ücret olarak pizza için ödeme yapabilme oldu. İlk gün karşılaşılan sorunlara rağmen, dünya hala El Salvador’a hevesle bakıyor. Kriptonun resmi bir ödeme aracı olarak kullanılması çok önemli bir olaydır. Ve Mol’un dediği gibi, “Gelecek bu.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku