Çöküş Uyarısı Yapan Finansçı: Altın ve Bunlara Bakın!

668

Genel olarak ABD piyasasını sallayan Silicon Valley Bank (SBV) ve Silvergate Bank’ın 48 saat içerisinde çökmesiyle beraber önde gelen uzmanlar, önümüzdeki günlerde durumun daha da kötüleşeceğini tahmin ediyor. Önde gelen finans yazarı Robert Kiyosaki, konu ile ilgili yorumlarda bulunarak, altın ve bu varlıklara yatırım yapılmasını önerdi! İşte detaylar…

Robert Kiyosaki açıkladı: “Altın ve gümüş yükselişe geçecek!”

Kripto para piyasasının yakından takip ettiği, “Rich Dad Poor Dad” kitabının yazarı ünlü finansçı Robert Kiyosaki, son zamanlarda Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda altın ve gümüşe dikkat çekti. Özellikle 10 Mart tarihinde attığı Tweet’lerde Kiyosaki, değerli metallerden altın ve gümüşün olumlu yönde etkileneceğini aktardı. Kiyosaki’nin tahmini, Lehman Borthers’ın çöküşüne ilişkin 2008 tahminiyle aynı çizgide. Özellikle, başarısızlık 2008 mali krizini derinleştirdi ve olay belirleyici bir an olarak kabul edildi.

İki Büyük Banka çöktü. Şimdi gerçek altın ve gümüş SATIN ALMA zamanı. ETF almayın. Bankalar altın ve gümüşe yöneldiğinde fiyat fırlayacak. 2008 Lehman’ın CNN’de çökmesinden günler önce çökeceğini tahmin etmiştim.

'Çöküş Geliyor' Diyen İsim: Bu Kripto Para Halkın Parası!

Bununla beraber banka çöküşlerinin ardından 3.bankanın da yolda olduğunu belirten isim, 3. bankanın çöküş yaşamasıyla beraber altın ve gümüşün hızlı bir yükseliş yaşayacağını aktarıyor.

Credit Suisse’in geleceğine ilişkin endişeler artıyor!

Daha önce Kiyosaki, daha geniş bir küresel ekonomik çöküş öngörürken, kriz sırasında banka iflaslarının hızlanabileceğine dikkat çekmişti. Kiyosaki’nin üçüncü bir bankanın çöküşüyle ​​ilgili uyarısı, başka bir kripto dostu yatırım bankası olan Credit Suisse’in geleceği hakkındaki spekülasyonların artmaya devam etmesiyle birlikte geliyor.

Dikkat: Kripto Para Piyaslarında Çöküş Beklentisi Artıyor!

Bu, bankanın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) borç verenin 2019 ve 2020 nakit akış tablolarına ilişkin çağrısının ardından yıllık raporda bir gecikme duyurmasının ardından geldi. Sonuç olarak, bankanın hisseleri 10 Mart’ta tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Ayrıca uzmanlara göre Graham Stephan adlı bir emlak yatırımcısı, Credit Suisse’in Ekim 2022’de “kritik bir anda” olabileceğini öne sürdü. Bunun nedeni, temelde olası bir temerrüde karşı satın alınan sigorta poliçeleri olan bankanın kredi temerrüt takaslarının (CDS) 2008’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmasıydı. Daha da önemlisi, Credit Suisse’deki CDS 2023’te artmaya devam etti.

15 Hazirana Dikkat! Yeni Bir Kripto Piyasası Çöküşü mü Geliyor?

Belirsizlik hüküm sürerken, ekonomist ve kripto eleştirmeni Peter Schiff, ABD bankacılık sisteminin 2008 krizine kıyasla “çok daha büyük bir çöküşün” eşiğinde olduğunu belirtti. 10 Mart’ta Schiff, toplu geri çekilmelerin başarısızlıkları tetikleyeceği konusunda uyardı.

ABD bankacılık sistemi 2008’den çok daha büyük bir çöküşün eşiğinde. Bankalar son derece düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli kağıtlara sahipler. Kısa vadeli Hazinelerle rekabet edemezler. Daha yüksek getiri arayan mevduat sahiplerinden toplu para çekme, bir banka iflas dalgasıyla sonuçlanacak”

Bankacılık alanında kriz yaşanıyor

Bankacılık alanındaki endişeler, öncelikle kripto para birimi varlıklarıyla çalışmaya odaklanan bir borç veren Silvergate Bank’ın çöküşüyle ​​tetiklendi. Bankaya göre, karar “en son endüstri ve düzenleyici gelişmeler ışığında” alındı.

Listeye Dikkat: FTX Çöküşü Bu Kripto Para Şirketlerine Bulaşabilir!

Sonuç olarak, çöküş, sektörden önemli sermaye çıkışına yol açan bir kripto piyasası erimesine dönüştü. Aynı zamanda bu düşüşle beraber yatırımcılar, Bitcoin’in (BTC) geçen yılki ayı piyasasının ortasında tanık olduğu düşük seviyelere düştüğünü gördü. Öte yandan, Amerika’nın en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank kapandı ve düzenleyiciler tarafından devralındı. Banka ayrıca kripto şirketlerine ve Silikon Vadisi firmalarına, özellikle de yeni teknoloji şirketlerine maruz kaldı.

Bununla beraber  kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere USDC Stablecoin ihraççısı Circle’ın rezervlerinin bir kısmının SBV’de tutulduğunu açıklamasının ardından USDC’de yaşanan çıkışlarla beraber dolara olan sabitini kaybetti ve 0.91 dolar seviyesine çekildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak finbold
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku