USD (USDC) Nedir?
USD (USDC) Nedir?

USD (USDC) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

USD (USDC) nedir? adlı konu başlığımızı Kriptoarena.com olarak, bu makalemizde yanıtlıyoruz. USDC, değeri 1:1 temelinde ABD dolarına (USD) sabitlenen bir kripto para birimdir. Özellikle dolaşımda yer alan USDC’nin her birimi nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonolarının bir karışımda rezervde tutulan 1 dolarla desteklenen bir sabit para birimidir. İtibari paradan Blockchain’e çözüm üreten bir kripto projesi olarak da değerlendirilmektedir.

USD projesinin amacı nedir?

Proje Eylül ayı 2018 yılında sınırlı bir temelde piyasa sürülmüştür. USD projesinin teknik makalesinde belirlendiği gibi birçok probleme çözüm üretmeyi hedeflemektedir. Ayrıca 1:1 temelinde ABD dolarına sabitlenen bir sabit kripto para birimi olarak görev yapmak üzere geliştirilmiştir. USDC, ‘’dijital çağ için dijital para’’ sloganıyla yola çıkmasından sonra stablecoin, nakitsiz işlemlerin daha yaygın duruma geldiği bir dünya tasavvur etmektedir. Bu hedef doğrultusunda ortaya çıkan ve Blockchain için fiat para birimiyle çözüm sunmayı hedefleyen USDC, birçok farklı işlevsel özelliğiyle de ilgi görmektedir.

Avantaj ve dezavantajları neler?

  • Proje şeffaflık konusunda rakiplerinin önüne geçmiştir. Özellikle kullanıcılarının 1 USDC çekebilecekleri ve karşılığında 1 ABD doları alabilecekleri güvencesini vermektedir.
  • Proje Coinbase ve Circle gibi önemli kuruluşlar tarafından ortaya çıkarılmıştır.
  • Ayrıca nakitsiz işlemlerin daha yaygınlaşmasını sağlayan bir gelecek hedefine sahiptir.
  • USDC güvenilir olsa da kripto piyasalarındaki riskler ciddi kayıplara sebep olabilmektedir.

USD (USDC) nedir? Nasıl satın alınır?

Şu anda USDC ile işlem yapılabilen borsalar; Binance, Coinbase Exchange, Kraken, OKX, Bybit’dir. Bitget, MEXC gibi birçok borsada daha işlem görmektedir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

İlk adım olarak USDC listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonrasında borsanın hesap açma adımlarını izleyin. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay süreçlerini tamamlayın. Bir diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını izleyin. Son adım olarak istenilen bakiye tutarınca USDC Coin’i seçerek alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

USD (USDC) Nedir?