Piyasa Öncüsü: Çin'den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni...
Piyasa Öncüsü: Çin'den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni...

Piyasa Öncüsü: Çin’den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, Çinli yetkililerin Bitcoin madenciliğine kısıtlama getirilmesi çağrısında bulunmasından dolayı memnun olduğunu söylüyor.

Çin’den açıklama: Mali riskleri önleme ve kontrol etme amaçlı

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve Devlet Konseyi tarafından yapılan yeni bir açıklamada, yapılan düzenlemelerin ülkedeki “mali riskleri kararlı bir şekilde önleme ve kontrol etme” çabasının bir parçası olduğunu söyleniyor. Açıklamadaki şu ifadeler dikkatleri çekiyor:

Kredi risklerini azaltmaya, platform işletmelerinin finansal faaliyetlerinin denetimini güçlendirmeye, Bitcoin madenciliği ve ticaret alışkanlıklarına yönelik baskıyı artırmaya ve bireysel risklerin sosyal alana aktarılmasını kararlı bir şekilde önlemeye odaklanacağız.

Çin’in hamlesi Bitcoin ağını güçlendirebilir

Çin, 2017’de ilk olarak Bitcoin işlemlerini ve ilk kripto para tekliflerinin (ICO’lar) verilmesini yasakladı. Carter, Çin’den gelen yeni hamlelerin aslında Bitcoin ağını güçlendirebileceğine ve enerji verimliliğini artırabileceğine inandığını söylüyor. Coin Metrics‘in kurucu ortağı Carter konuya ilişkin açıklamalarına şunları ekledi:

Bu bir sürpriz değil. Bu, zaten başlamış olanın bir devamıdır. Büyük oranda kömürle çalışan İç Moğolistan eyaletinde madencilik zaten yasaklanmıştı. Bu iyi mi kötü mü? Benim gibi insanlar bunun olmasını istiyorlar. Bunu bekliyordum. Dört gözle bekliyordum ve olmasına sevindim.

Her şeyden önce, Çin’in potansiyel olarak Bitcoin (BTC)’i etkileme kabiliyetini azaltıyor. Bir noktada, Bitcoin’e bir saldırı başlatmak için Çin merkezli hashrate’i kullanmaları için dışarıdan bir olasılık vardı. Bu, çok muhtemel olduğunu düşündüğüm bir şey olmasa da şimdi Çin’de madenciliğin yasaklanması ile bunu yapabilecek herhangi bir kaldıraç veya kabiliyete sahip olmayacaklar.

İkincisi, Bitcoin (BTC)’in karbon ayak izi söz konusu olduğunda oldukça iyi bir durum. Hepimizin bildiği gibi, Çin’de kısmen madencilik için kullanılan çok sayıda kömür madeni var. Çin, kömürle çalışan yerlerde madenciliği yasaklayarak Bitcoin’in toplam karbon emisyonlarını da azaltmış oluyor. Bu, batılı, daha temiz tabanlı madenciler için etkili bir sübvansiyondur ve bu nedenle Bitcoin ağının emisyon faktörünü önemli ölçüde iyileştirir. Bu, kutlamamız gereken bir şey.

Çinli madencilerin çevrimdışı olması güvenliği etkiler mi?

Carter, “Çinli madencilerin önemli bir kısmı çevrimdışı olursa Bitcoin (BTC)’in daha az güvenli olacağından endişe duyulmalı mı?” gibi bir soru karşısında şu açıklamada bulunuyor:

Bu, Bitcoin (BTC)’i daha az güvenli hale getirecek mi? Tam olarak değil. Bitcoin’in güvenliği, tek bir marjinal hash rate birimi ile gerçekten artmaz. BTC son derece güvenlidir. Birçok eşikte güvenlidir. Hash rate %50-80 düşse bile, yine de güvenli kabul edilir. En kötüsü, hash rate çevrimdışı olursa, bloklar bir veya iki hafta daha yavaş olabilir. Gerçekten olacak olan budur. Kısacası, bu Bitcoin’in iklim etkisi için iyidir. Bu, Çin’in Bitcoin üzerindeki kaldıraç oranını düşürüyor ve güvenliğini gerçekten etkilemiyor. Bu iyi bir şey.

Piyasa Öncüsü: Çin’den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni…